Jakie są najczęstsze choroby i dolegliwości oczu?
Jakie są najczęstsze choroby i dolegliwości oczu?
60 rok życia powinien mobilizować ludzi do odwiedzenia okulisty. Jest to wiek, w którym narząd wzroku podatny jest z racji jego eksploatacji na wiele dolegliwości i chorób. Jeżeli nawet uważasz, że nie masz problemów z widzeniem, zgłoś się do okulisty na kontrolne badania, które wykluczą jakąkolwiek formę ryzyka dla Twojego wzroku. Musisz również pamiętać, że choroby takie jak nadciśnienie, cukrzyca poważnie szkodzą oczom i stanowią potencjalne ryzyko wystąpienia chorób narządu wzroku.
Dolegliwości oczu wraz z wiekiem
Pierwsze symptomy starzenia się naszego wzroku można zaobserwować już po 40 roku życia, kiedy może pogorszyć się nasze widzenie z bliska. Oczy szybko się męczą i dopadają nas bóle głowy. Na ten moment skuteczne są okulary. Dolegliwość ta nazywa się starczowzroczność. Wiek kobiet, w którym pojawia się menopauza, może wywołać suchość oczu lub nadmierne łzawienie. Specjalista zaleca głównie noszenie okularów lub krople nawilżające. Często bagatelizowane uczucie piasku w oczach to poważny problem z powiekami, który w porę nieleczony może postępować. Powieki wraz z upływem czasu mogą zwijać się do wewnątrz lub wywijać, zasłaniając pole widzenia. Z takim problemem należy zgłosić się w porę do lekarza. Ciemne plamki przed oczami, męty w ciele szklistym, mogą oznaczać poważniejsze choroby oczu. Dolegliwości tych nie wolno zaniedbać.
Jaskra
Jaskrę powoduje zbyt wysokie ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. Choroba początkowo przebiega bez objawów, nieleczona grozi utratą wzroku. Leczenie polegać może w zależności od stopnia zaawansowania choroby na aplikowaniu kropli, zabiegu chirurgicznym lub zabiegu z użyciem lasera.
Zaćma
Zmętnienie soczewki, czyli w rzeczywistości widzenie za mgłą, to poważna choroba uniemożliwiająca samodzielność. Operację wykonuje się szybko, bezboleśnie i przede wszystkim z bardzo wysoką skutecznością pomimo podeszłego wieku pacjenta.
Choroby siatkówki
Powyższe choroby doprowadzają do utraty wzroku. Do tej grupy zaliczymy:
* zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) – zaburza ostrość widzenia, uniemożliwia czytanie,
* retinopatię cukrzycową – zwykle stanowi skutek cukrzycy, we wczesnym stadium choroby nie daje objawów. Będąc cukrzykiem, istotne jest bowiem systematyczne kontrolowanie stanu wzroku,
*odwarstwienie siatkówki – daje objawy w postaci błysków i mętnego widzenia. W tym przypadku jedynie szybka diagnoza i leczenie operacyjne ratuje wzrok.