Jakie są objawy zaćmy i jak ją leczyć?
Jakie są objawy zaćmy i jak ją leczyć?
Zaćma oczu (cataracta) jest chorobą wrodzoną lub nabytą. Jest to tzw. zmętnienie soczewki. W początkowym stadium choroby może być mylnie zdiagnozowana jako krótkowzroczność. Okulary nie są w stanie polepszyć widzenia. Ponadto występuje szereg innych objawów, które świadczą o chorobie.
Jak rozpoznać zaćmę?
Objawami, które towarzyszą chorobie, jest podwójne widzenie, szybkie męczenie się oczu podczas czytania i pisania, pogorszenie widzenia w słoneczny dzień oraz łzawienie oczu. Prosty test, który możesz zrobić w domu, pozwoli Ci oszacować jakość Twojego wzroku. Siedząc przed telewizorem, zakryj najpierw dłonią lewe, później prawe oko i porównaj jakość widzenia. Każdą wątpliwość skonsultuj z lekarzem. Im później trafisz do specjalisty, tym trudniejsze może być leczenie.
Komu grozi?
Zaćma rozwija się najczęściej u osób po 60 roku życia. Ryzyko jej wystąpienia mogą powodować niektóre choroby, np. cukrzyca. Choroba ta jest bezbolesna, więc trudno tu o szybką reakcję. To, co powinno nas zmartwić, to widzenie do dali. Jego pogorszenie powinno zmusić Cię do konsultacji okulistycznej.
Fakoemulsyfikacja
Powyższa nazwa oznacza obecnie najbardziej rozpowszechnioną metodę operacji zaćmy. Polega ona na rozbijaniu zmętniałej soczewki za pomocą ultradźwięków. W miejsce usuniętej soczewki zostaje wszczepiona nowa. Zabieg jest bezbolesny i przynosi szybkie oraz skuteczne rezultaty. Wiek pacjenta nie gra roli. Fakoemulsyfikacji poddają się nawet 90-latkowie. Każdy pacjent musi przed operacją wykonać niezbędne badania. Pacjentowi reguluje się ciśnienie krwi i szczepi przeciw WZW.
Po operacji
Operacja przebiega podczas znieczulenia miejscowego. Po zabiegu nie wykonuje się wysiłku fizycznego, który nie służy rehabilitacji.
Efekty operacji
Już po tygodniu od operacji można uzyskać pozytywne jej efekty. U pacjentów powraca ostre widzenie, kolory i kontury. Rezultaty są uzależnione w głównej mierze od tego, kiedy pacjent zgłosi się do lekarza i w jakim stadium choroby się znajduje.
Ważny wzrok
Większość starszych ludzi godzi się pokornie z deficytami swojej starości. W przypadku oczu jest to błędne podejście. Dobry wzrok zapewnia samodzielność. Nie można godzić się na jego utratę, podpierając się tezą starości. Przygotowanie do operacji, operacja i okres rehabilitacji jest kroplą w morzu stresowych sytuacji, które mogą nas spotkać, kiedy utraci się całkowicie wzrok.