Ból pleców - jak go uniknąć już podczas snu?

Opiekun artykułu: prybcia
Advertising
Ból pleców - jak go uniknąć już podczas snu?

Ból pleców - jak go uniknąć już podczas snu?

Ból pleców wielu z nas towarzyszy przez cały dzień, jednak najbardziej dotkliwy jest o poranku. Dolegliwości mogą wynikać z różnego rodzaju schorzeń, ale często ich przyczyną jest źle dobrany materac, nieodpowiednia poduszka oraz brak higieny snu. Jak uniknąć bólu pleców, dbając o zdrowy sen?

Advertising
Advertising
  • Ból pleców a źle dobrany materac

    Ból pleców a źle dobrany materac

    Głównym winowajcą bólu pleców jest źle dobrany materac. Spędzamy na nim całą noc, a więc przynajmniej 8 godzin każdej doby. Jeśli więc każdego poranka budzimy się niewyspani, a dodatkowo towarzyszy nam ból pleców, to najwyższa pora pomyśleć o wymianie materaca. Wciąż panuje przeświadczenie, że najlepsze są materace twarde, unikać natomiast należy miękkich. Tymczasem, o ile miękki materac rzeczywiście nie będzie najlepszym wyborem, o tyle twardy model również nie przysłuży się naszemu zdrowiu. Idealny materac powinien mieć średnią twardość oraz być dopasowany do wymiarów ciała. Pod wpływem jego ciężaru powinien zapadać się o około 3 cm. Materac polecany przez ekspertów kupimy w sklepie internetowym https://sennamaterace.pl/, który jest autoryzowanym dystrybutorem marki Hilding. W sklepie znajdziemy materace wykonane z przewiewnych materiałów, zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza. Jest to istotne, gdyż na przykład materace wykonane wyłącznie z pianki powodują, nadmierne pocenie. Komfort termiczny jest bardzo ważny dla zdrowego snu.

  • Jak dobrać odpowiednią poduszkę?

    Miękka i zapadająca się - taka poduszka przez wiele lat była uważana za idealną. Tymczasem do ideału jej daleko, zwłaszcza w kontekście zachowania zdrowia. Tego rodzaju poduszka nie daje odpowiedniego podparcia szyi, przez co pojawia się nienaturalne krzywizna. Poduszka powinna być ergonomiczna, dopasowana do budowy naszego ciała. Najlepiej, aby była wykonana z pianki termoplastycznej, która jest elastycznym materiałem. Dobrej jakości poduszka zapewnia podparcie szyjnemu odcinkowi kręgosłupa. Modele wykonane z pierza warto więc wymienić na inne, ergonomiczne. Dzięki temu zapewnimy sobie odpowiednie podparcie na czas snu.

  • Sztuka wstawania

    Dla zdrowia naszego kręgosłupa bardzo istotne jest nie tylko to jak śpimy, ale również to, jak wstajemy. Sztukę wstawania warto opanować do perfekcji, zwłaszcza jeśli często przebudzamy się w trakcie nocy. Przede wszystkim nie powinniśmy podnosić się z łóżka zbyt gwałtownie. W przeciwnym razie możemy usłyszeć lekkie "strzelanie" kości, które ze stanu spoczynku zostają postawione w stan gotowości. Wstawanie powinno rozpocząć się od rozciągnięcia. Następnie kładziemy się na boku, zginając nogi. Dopiero podpierając się na bokach, można postawić nogi na podłodze. Taki rytuał nie jest skomplikowany, dlatego nowy sposób wstawania szybko powinien wejść nam w nawyk. Pozwoli on bez szkody dla kręgosłupa podnieść się z łóżka. Bez względu na to, jak dobry materac posiadamy (godne polecenia dla łóżka o wymiarach 200x200 są materace ze sklepu internetowego https://sennamaterace.pl/115-materace-200x200), nieumiejętne wstawanie z łóżka może zniweczyć nasze wysiłki, powodując ból kręgosłupa.

  • Odpowiednia temperatura w sypialni

    Kolejnym ważnym w kontekście zdrowia kręgosłupa aspektem jest zachowanie odpowiedniej temperatury w sypialni. Powinna ona oscylować w okolicach 18-20 stopni. Ani za wysoka, ani zbyt niska temperatura nie będą dla nas korzystne. W pierwszym przypadku mogą pojawić się trudności z zasypianiem, w drugim natomiast w łatwy sposób przeziębimy korzonki, zwłaszcza jeśli lubimy spać odkryci, bez kołdry. Zachowanie odpowiedniej temperatury w sypialni jest więc kluczowe dla naszego zdrowia i komfortu snu.

  • Spanie w gorsecie ortopedycznym - czy to dobre rozwiązanie?

    Spanie w gorsecie ortopedycznym - czy to dobre rozwiązanie?

    Dobrym sposobem na redukcję bólu kręgosłupa mają być gorsety ortopedyczne, jednak warto pamiętać, że w ich przypadku również obowiązują pewne ograniczenia. Powinno się je nosić zgodnie z zaleceniami lekarza, dlatego przed zakupem wybranego modelu warto udać się na konsultację. Jeśli dobieramy gorset we własnym zakresie, to producenci zalecają, aby nie nosić go dłużej, niż 6 godzin na dobę. Najlepiej zakładać go w czasie wysiłku fizycznego, gdy nasz kręgosłup jest narażony na dolegliwości bólowe. Tymczasem zdrowy sen powinien trwać przynajmniej 8 godzin na dobę, ponadto w tym czasie pozostajemy w spoczynku. Oznacza to, że spanie w gorsecie nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Jeśli pomimo wdrożenia zasad higieny, po przebudzeniu wciąż towarzyszy nam ból pleców, warto założyć gorset bezpośrednio po wstaniu z łóżka. Możemy również skonsultować nasz problem zdrowotny z lekarzem.