Skuteczne sposoby na leczenie hemoroidów

Opiekun artykułu: pyskata
Advertising
Skuteczne sposoby na leczenie hemoroidów

Skuteczne sposoby na leczenie hemoroidów

Choć hemoroidy są wstydliwą chorobą dla większości borykających się z nimi osób, są przypadłością dość powszechną. Żeby nie cierpieć długotrwale i nie uważać każdego siedzenia oraz wyjścia do toalety za długotrwałe tortury, należy szybko rozpocząć leczenie. Im wcześniej się je zacznie, tym korzystniej dla zdrowia oraz samopoczucia, ponieważ szybciej udaje się uniknąć wstydliwych dolegliwości.

Advertising
Advertising
 • Objawy hemoroidów

  Objawy hemoroidów

  Żylaki odbytu, czyli hemoroidy dają wyraźne objawy, które można od razu uznać za zwiastuny ich powstawania albo już istnienia. Do takich symptomów należą:

  * kłucie przy wypróżnianiu,

  * krwawienie przy wypróżnianiu,

  * pieczenie,

  * swędzenie.

  Gdy pojawiają się takie objawy, konieczna jest konsultacja lekarska, gdyż to lekarz musi ostatecznie stwierdzić, że doszło do powstania hemoroidów.

 • Duża ilość wody

  Duża ilość wody

  Picie dużych ilości wody – minimum 2 litry – jest zalecane praktycznie przy każdej przypadłości, ale nie dzieje się to bez powodu. Dzięki wodzie organizm jest oczyszczany, trawienie oraz wydalanie stymulowane oraz łatwiejsze, co powoduje, że jelita nie są przeciążone, a wokół odbytu nie pojawiają się przetarcia lub pęknięcia naczynek krwionośnych.

 • Ziołowe przemywane

  Ulgę oraz zmniejszenie obrzęku może przynieść przemywanie chorych miejsc ziołowymi naparami. Najlepiej zaparzyć rumianek, nagietek, skrzyp, korę dębu i przestudzić. Następnie zanurzać w naparze wacik i przemywać obolałe miejsca – delikatnie, bez pocierania. Dzięki temu zmniejszy się obrzęk, ból, a skóra zostanie odkażona, co pozwoli na uniknięcie dodatkowych problemów.

 • Ciepłe kąpiele

  Ciepłe kąpiele

  Poza przemywaniem przydać się mogą ciepłe kąpiele, które zmniejszają dolegliwości bólowe. Do ciepłej wody należy wkropić kilkanaście kropli olejku, który ma zdolności łagodzące obrzęk, ból, dyskomfort – dotyczy to olejku z jałowca, rozmarynowego, cytrynowego.

 • Zabieg chirurgiczny

  Gdy tabletki, czopki, okłady, maści nie pomagają, wówczas najlepiej zapytać lekarza prowadzącego o możliwość usunięcia hemoroidów. Taki zabieg jest skuteczny i wykonywany pod znieczuleniem. Wymaga pobytu w szpitalu przez krótki okres, jednak ułatwia rozstanie się z wyjątkowo uciążliwymi żylakami odbytu.