Jakie są naturalne sposoby na ból stawów kolanowych?

Opiekun artykułu: veronika
Advertising
Jakie są naturalne sposoby na ból stawów kolanowych?

Jakie są naturalne sposoby na ból stawów kolanowych?

Staw kolanowy wymaga szczególnej troski z naszej strony. Jeśli odmówi posłuszeństwa, możemy zostać po prostu unieruchomieni. A nawet jeśli do tego nie dojdzie, każdy krok będzie okupiony bólem, zwykłe schody staną się barierą nie do pokonania, a wyjście z wanny może się okazać niemożliwe. Stawy same się nie wyleczą – konieczna jest konsultacja lekarska i odpowiednie badania, żeby ustalić przyczynę problemów. Zanim jednak podejmiemy leczenie, możemy wiele zrobić, żeby zmniejszyć dolegliwości. Jakie są naturalne sposoby na ból stawów kolanowych, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Dlaczego bolą nas kolana?

    Przyczyny bólu stawu kolanowego mogą być różne. Czasem jest to schorzenie dotykające wszystkich stawów, czasem jedynie stawu kolanowego. Dolegliwość może mieć podłoże związane na przykład z jakąś infekcją, a może być skutkiem urazu. Oczywiście w każdym przypadku inne będzie postępowanie.

  • Gdy przyczyną jest uraz

    Gdy przyczyną jest uraz

    Złamanie albo zwichnięcie w obszarze stawu kolanowego jest poważnym urazem i wymaga szybkiej interwencji lekarskiej. Domowe środki niewiele mogą tu pomóc, ewentualnie mogą być przydatne jedynie w ramach pierwszej pomocy. Kompres, który złagodzi ból i unieruchomienie kończyny to w zasadzie wszystko, co możemy zrobić. Konieczna jest staranna diagnostyka i interwencja chirurga. W przypadku takiego urazu może dojść do zerwania więzadeł, uszkodzenia rzepki czy łękotki.

  • Zapalenie stawów

    Jeśli miałeś ostatnio infekcję wirusową, a teraz puchną i bolą stawy, między innymi kolanowe, prawdopodobnie cierpisz na zapalenie stawów. Można wypróbować powszechnie dostępne środki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen czy aspiryna, ale konieczna jest konsultacja lekarska. Zapalenie stawów nie jest dolegliwością banalną, może powodować powikłania i nie należy jej lekceważyć.

  • Dna moczanowa

    Dna moczanowa to choroba, która powoduje, że w stawach odkładają się kryształki kwasu moczowego. Jest to bardzo bolesna dolegliwość. Doraźnie można zastosować środki przeciwzapalne, ale najważniejsza jest zmiana diety. Powinny dominować w niej owoce i warzywa, kasze, płatki, produkty mleczne. Należy zrezygnować z alkoholu, rosołu i zup na mięsie, drobiu, grzybów, fasoli, grochu i innych warzyw strączkowych. Niewskazane są również drożdże.

  • Przeciążenia i urazy sportowe

    Przeciążenia i urazy sportowe

    Na skutek obciążenia stawu podczas ćwiczeń może dojść do komplikacji, na przykład zapalenia kości i stawów. Dolegliwość ta ma charakter przewlekły i utrzymuje się nawet kilka miesięcy. Nawet jeśli na pewien czas ustąpi, następuje nawrót. Powodem tego schorzenia może być zbyt intensywny trening (na przykład narciarski) lub niewłaściwe warunki do ćwiczeń (uprawianie joggingu na twardym podłożu, chociażby na chodniku i asfalcie). Jeśli pojawią się takie symptomy, jak utrzymujący się przez wiele tygodni ból kolana, przede wszystkim należy zrezygnować z ćwiczeń, które powodują obciążenie stawu. Kontynuowanie treningów i tłumienie bólu środkami przeciwbólowymi lub zakładanymi na staw kolanowy opaskami jest niebezpieczne, bo może prowadzić do trwałych uszkodzeń. W wyniku przeciążenia ćwiczeniami może także dojść do uszkodzenia łękotki. W obu przypadkach konieczna jest konsultacja lekarska.

  • Zapalenie kaletki maziowej

    Zapalenie kaletki maziowej można rozpoznać po tym, że ból występuje tylko wtedy, gdy zginamy nogę w stawie kolanowym. Przez kilka dni należy oszczędzać chory staw i stosować środki przeciwzapalne w tabletkach oraz w postaci żelu do smarowania. Jeśli dolegliwości nie ustąpią, należy iść do lekarza. W przypadku tej dolegliwości należy unikać klękania na twardym podłożu.

  • Co jeszcze można zrobić?

    Gdy dokucza nam ból kolan, a możemy sobie pozwolić na redukcję masy ciała, należy to zrobić. Problemy ze stawami kolanowymi dotyczą też czasami osób szczupłych, ale bardzo wysokich. Pomocna może być odpowiednia suplementacja. Zażywanie preparatów, które wzmacniają staw i powodują regenerację chrząstki stawowej, może być bardzo pomocne.