Podstawowe zasady leczenia zapalenia skóry

Opiekun artykułu: clarie
Advertising
Podstawowe zasady leczenia zapalenia skóry

Podstawowe zasady leczenia zapalenia skóry

Nawet przy najlepszej pielęgnacji skóry może dojść czasami do jej podrażnienia i zapalenia. Nigdy nie jest to przyjemne, zwłaszcza że jest powiązane z licznymi objawami, takimi jak zaczerwienienia, wypryski, swędzenie, a czasami pojawienie się pęcherzyków z płynem. Takie sytuacje trzeba szybko niwelować i leczyć odpowiednimi, łagodnymi środkami. Oto kilka z nich.

Advertising
Advertising
  • Olejki eteryczne i okłady

    Olejki eteryczne i okłady

    Do pielęgnacji skóry oraz jej leczenia w trakcie zapalenia przydają się bardzo olejki eteryczne, które mają silne właściwości lecznicze oraz łagodzące, likwidujące stany przeciwzapalne. Wśród najlepszych z nich dobrze spisują się:

    * olejek lawendowy i geraniowy – mają działanie pobudzające nowe komórki do wzrostu i prowokują pojawianie się nowej skóry,

    * olejek z rumianu szlachetnego – ma działanie przeciwzapalne,

    * olejek sandałowy – ma działanie zmiękczające skórę,

    * olejek jałowcowy – ma działanie odkażające, jednak nie może być stosowany przez kobiety w ciąży.

    Olejki eteryczne dobrze sprawdzają się jako elementy okładów na zapalenia skóry. Wystarczy zamoczyć gazę jałową w wodzie z dodatkiem 2 kropli olejku lawendowego, 2 kropli olejku rumiankowego i 1 kropli olejku geraniowego, a następnie przykładać taki okład do skóry, pozostawiając na 3 – 4 minuty.

  • Leczenie wyprysków

    Leczenie wyprysków

    Olejki eteryczne mogą pomóc również, kiedy z zapalnych bąbelków sączy się wydzielina. Także i na tę przypadłość pomaga okład z olejków w następujących proporcjach: 2 krople olejku lawendowego, 2 krople olejku z rumianu szlachetnego, 1 kropla olejku z geranium. Wszystkie olejki należy dodać do 5 łyżek olejku kosmetycznego bezzapachowego, a następnie nanieść na gazę i przykładać do wszystkich wyprysków.

  • Sok na skórę

    Sok na skórę

    W leczeniu zapalenia pomóc może także sok składający się z buraka, marchewki oraz wody, który wspomoże leczenie skóry od wewnątrz, poprawiając jej wygląd, koloryt oraz zapobiegając pojawianiu się nowych wyprysków.

  • Lecznicza kąpiel

    Jeśli zapalenie pojawia się na tak dużej części ciała, że ciężko o pojedyncze okłady, wówczas pomoże lecznicza kąpiel. Wymaga ona dolania do ciepłej wody w wannie wywaru, który pozostał z gotowania marchewek. W marchewce znajduje się beta-karoten, który jest niezwykle korzystny dla stanu skóry.

  • Codzienne witaminy

    Codzienne witaminy

    Dla zdrowia i wyleczenia skóry konieczne jest także przyjmowanie witamin, przede wszystkim witaminy A, witamin z grupy B oraz cynku, które łagodzą objawy zapalenia i pozwalają na powrót naskórka do jego naturalnego stanu.