Jak radzić sobie z czyrakami?

Opiekun artykułu: laurence
Advertising
Jak radzić sobie z czyrakami?

Jak radzić sobie z czyrakami?

Czyraki to zakażone miejsca na skórze, które wypełniają się ropą. Powstają wskutek zatkania gruczołów potowych lub zapalenia mieszków włosowych. Poniżej przedstawiamy porady, jak radzić sobie z czyrakami.

Advertising
Advertising
Wskazówki:

Pamiętaj, że żadna metoda nie skutkuje od razu. Efekty mogą pojawić się dopiero po kilku razach stosowania naturalnych metod. Dlatego nie zniechęcaj się już na początku.

Pamiętaj, aby nie stosować wszystkich metod wymienionych wyżej naraz, ponieważ może to tylko pogorszyć stan czyraka. Wybierz jedną z nich. Jeśli po kilku zastosowaniach nie przyniesie ona efektów, wypróbuj kolejną.

Jeżeli żaden z wyżej wymienionych sposobów nie okaże się skuteczny, skontaktuj się z lekarzem.

  • Kurkuma

    Kurkuma

    Środkiem, który pomoże ci zwalczyć problemy z czyrakami, jest kurkuma. Możesz zarówno pić ją wymieszaną z mlekiem, jak i stosować zewnętrznie bezpośrednio na ranę. Jeśli chcesz ją zastosować zewnętrznie, wymieszają ją najpierw z wodą tak, aby zgęstniała. Taką papkę nakładaj na ranę. Dzięki temu zmniejszysz ilość ropy wewnątrz czyraka, co będzie skutkowało jego usunięciem oraz odczuwaniem mniejszego dyskomfortu. Mieszankę dla lepszego efektu możesz stosować 3 razy dziennie.

  • Miodla indyjska

    Miodla indyjska

    Bez problemu zakupisz sproszkowane liście tej rośliny. Możesz znaleźć je w sklepach internetowych oraz tradycyjnych sklepach z ziołami. Aby zastosować takie ziele, rozpuść je w małej ilości wody. Powstałą papkę nakładaj na czyrak.

  • Kminek

    Kminek

    Namocz sproszkowane nasiona kminku w gorącej wodzie. Aby uzyskać najlepsze efekty, nakładaj papkę na ranę 4 razy dziennie. Już po pierwszym dniu zauważysz różnicę. Z czyraka zniknie obrzęd, a wewnątrz niego zbierać się będzie mniej ropy. Poza tym zniknie również ból związany z rozwojem czyraka.

  • Ciepłe okłady

    Ciepłe okłady

    Skutecznym sposobem walki z czyrakami są również ciepłe okłady. Dzięki ogrzaniu czyraka można usunąć z jego wnętrza ropę i nie odczuwać z tego powodu dyskomfortu. Możesz przykładać do rany gorący ręcznik. Pamiętaj, aby zawsze po zastosowaniu tej metody posmarować czyraka kremem antybakteryjnym, aby usuwana ropa nie spowodowała nowych ognisk zapalnych.

  • Inne metody

    Inne metody

    Możesz zastosować do walki z czyrakami sól Epsom, czyli siarczan magnezu. Nakłada się ją na ranę bezpośrednio lub po rozcieńczeniu w wodzie. Ropa z czyraka zniknie również po zastosowaniu cebuli. Wykorzystaj sok z cebuli do smarowania zainfekowanego miejsca 4 razy dziennie. Możesz również wykorzystać podgrzany plaster cebuli do robienia okładów. Skuteczny jest także olejek z drzewa herbacianego. Zanim zastosujesz olejek, zdezynfekuj ranę.