Jak wyleczyć grzybicę jamy ustnej?
Jak wyleczyć grzybicę jamy ustnej?
Grzybica jamy ustnej objawia się uczuciem niesmaku w ustach, nieprzyjemnym oddechem i wydzielaniem przykrego zapachu. Wywołuje ją grzyb Candida albicans. Zakażenie jest bardzo trudne do wyleczenia. Dotyczy dzieci i dorosłych. Oprócz jamy ustnej może występować również w okolicach narządów płciowych lub na skórze. Czynnikami wywołującymi nadmierny rozrost grzybów Candida w organizmie człowieka są: spadek odporności, zabiegi operacyjne, cewnikowanie, żywienie pozajelitowe, cukrzyca, ciąża, zanieczyszczenie środowiska. Poniżej przedstawiamy porady, jak zwalczyć grzybicę jamy ustnej.
Uwaga! Wszelkie lekarstwa przeciwgrzybiczne wywołują skutki uboczne, takie jak nudności, bóle oraz zawroty głowy.
Z tego też powodu nie są wskazane dla kobiet w ciąży lub karmiących.
Domowe sposoby
Zanim udasz się do lekarza, wypróbuj kilka domowych sposobów, być może okażą się w twoim przypadku skuteczne. Skutecznym środkiem jest roztwór z olejku herbacianego. Płucz usta mieszanką około 50 ml wody i trzech kropel olejku kilka razy dziennie. Skutecznie zwalczają grzyby czosnek i witamina C. Zajadaj kanapki z posiekanym czosnkiem, ukrywając go w warstwie masła. Dobrym wsparciem będzie oliwa z oliwek i zawarte w niej kwasy Omega 3. Wspomagać leczenie będzie też podawanie magnezu naturalnego pochodzenia i witamin jako preparatów multiwitaminowych. Możesz też wypróbować przyjmowanie olejku z oregano lub wyciągu z liścia oliwnego. Oba te specyfiki wykazują wysoką skuteczność w walce z grzybem Candida albicans. Przy grzybicy dobrze jest oczyszczać organizm. Wypijaj duże ilości naturalnej wody niegazowanej oraz soków warzywnych. Stosuj też lekkostrawną dietę. Aby skutecznie pozbyć się kandydozy, trzeba pamiętać o odkażaniu jamy ustnej. Konieczne jest regularne stosowanie płynu do płukania ust. Można także stosować jodynę, gencjanę, wodę utlenioną albo roztwór nadmanganianu potasu.
Wizyta u lekarza
Jeśli nie pomaga żaden z wymienionych sposobów, niestety, należy wybrać się do lekarza. Być może stadium choroby jest bardziej zaawansowane, niż przypuszczałaś na początku. W niektórych przypadkach potrzebne będą odpowiednie preparaty zawierające nystatynę. Wydaje się je jedynie na receptę.