Dobre sposoby na rumieńce
Dobre sposoby na rumieńce
Rumieńce pojawiające się w chwilach zawstydzenia na policzkach młodych osób wydają się niektórym urocze, niczym dowód niewinności i skromności. Jednak sami zainteresowani mają na ten temat inne zdanie. Większość osób wyrasta z uciążliwych rumieńców i czerwieni się sporadycznie, pod wpływem zimna lub bardzo dużego zdenerwowania. Niektórzy jednak borykają się z tym problemem co chwilę, zwłaszcza jeśli mają wrażliwą, skłonną do zaczerwienień skórę. Zdarza się, że rumieniec staje się wtedy stałym elementem twarzy, który budzi duży dyskomfort.
Przyczyny rumieńców
Same rumieńce to pozostałość sprzed wieków, kiedy zmiana koloru skóry w sytuacji zagrożenia miała odstraszać i dać znać, że jest się gotowym do walki. Obecnie nikt nie myśli tak o rumieńcach, a osoby, u których występują nadmiernie lub niemal stale, próbują z nimi walczyć.Pojawianie się rumieńców bywa związane z rodzajem skóry, najbardziej narażona jest cera naczynkowa, chociaż do przyczyny pojawiania się zaczerwienień można zaliczyć również niskie temperatury, w tym pracę w niskich temperaturach, nadmierne spożywanie alkoholu, przebywanie na słońcu bez zabezpieczenia.
Kosmetyki na rumieńce
Walkę z rumieńcami można rozpocząć od zakupu kosmetyków do cery naczynkowej. Kremy, toniki, żel do mycia twarzy zwężający naczynka, mogą pomóc w zwalczeniu rumieńców, które nie tylko wykwitają w chwili zdenerwowania, ale i bez powodu. Niezbędne jest ich regularne stosowanie, aby przynosiły odpowiednie efekty. Najlepiej sprawdzić, czy wybrane kosmetyki posiadają wyciąg z kasztanowca lub z arniki.Jeżeli to za mało, w aptekach można zakupić kosmetyki zmniejszające rumieńce. Wystarczy mieć je przy sobie i korzystać z nich w razie potrzeby.
Schładzanie skóry
Na zanikanie rumieńców dobrze wpływa schładzanie skóry. Dzięki zwężaniu naczynek pod wpływem chłodu zaczerwienienie ustępuje. Chłodzić skórę można zarówno kremami, jak i okładami chłodzącymi. Wystarczy nawet ręcznik zamoczony w zimnej wodzie, żeby przynieść ukojenie. Skóra szybko będzie wyglądała znacznie lepiej. Czasami pomagają również delikatne okłady ziołowe, np. z rumianku.
Ochrona przed słońcem
Na rumieńce wpływają również promienie słoneczne, zwłaszcza jeśli cera jest szczególnie wrażliwa. Oznacza to konieczność stosowania kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym i nakładanie ich zarówno latem, jak i zimą. Dzięki temu nie dojdzie do poparzeń i wzmocnienia zaczerwienienia. Jednocześnie warto pamiętać, że jeśli do oparzeń dojdzie, nie można na twarz nakładać maślanki, kefiru ani zsiadłego mleka. Zamiast przynieść ulgę, może dodatkowo podrażnić cerę i doprowadzić do powstania nieładnych plam, które będą trudne do leczenia.