W jaki sposób leczyć chorobę Raynauda?

Opiekun artykułu: sara
Advertising
W jaki sposób leczyć chorobę Raynauda?

W jaki sposób leczyć chorobę Raynauda?

Choroba Raynauda może zacząć się jeszcze w wieku młodzieńczym i często do jej powstania przyczyniają się emocje, stres, ogólne problemy z układem krwionośnym. Jej najbardziej charakterystycznym elementem jest zmiana koloru palców podczas napadowego skurczu oraz ból. Nieleczona choroba może powodować pogłębienie takiego stanu oraz liczne komplikacje, dlatego istotne jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie terapii.

Advertising
Advertising
 • Jakie są objawy choroby Raynauda?

  Jakie są objawy choroby Raynauda?

  Najważniejsze dla rozpoczęcia leczenia każdej choroby jest jej prawidłowe, szybkie rozpoznanie. Dotyczy to również choroby Raynauda, gdyż bez tego trudno jest podjąć odpowiednie działania. Najbardziej charakterystyczna jest zmiana koloru rąk oraz nóg, zwłaszcza palców kończyn, wynikająca z zaburzenia krążenia krwi. Może zdarzyć się również, że zmianie koloru podlegać będą uszy oraz nos. Dodatkowo można odczuć pieczenie, swędzenie, ból. Jednak trzeba pamiętać, że nie wszystkie objawy choroby mogą wystąpić u chorego, a nawet jeśli wystąpią, niekoniecznie muszą zrobić to w jednej chwili.

 • Leczenie choroby Raynauda

  Leczenie choroby Raynauda

  Po zdiagnozowaniu objawów choroby konieczne jest przejście do ich leczenia oraz łagodzenia. Można ją łagodzić na kilka sposobów, wśród nich znajdują się:

  * dieta bogata w ryby – łososie, makrele, sardynki, czyli ryby tłuste,

  * spożywanie produktów spożywczych, w których znajduje się dużo witaminy E, są to przede wszystkim: awokado, oleje z nasion, nasiona, niektóre warzywa strączkowe,

  * ogrzewanie i dbanie o kończyny górne i dolne, noszenie ciepłych rękawiczek, kiedy na dworze jest zimno oraz ciepłych skarpetek, żeby nie narażać dłoni na zmianę temperatur,

  * noszenie czapki, żeby nie wyziębić głowy i nie zaburzyć krążenia,

  * unikanie miejsc, w których są przeciągi, wiatr, panuje znaczące zimno i chłód, i tym samym dbanie o prawidłową temperaturę w mieszkaniu,

  * niewielkie spożywanie alkoholu, np. 1 kieliszek nalewki, raz na 1 – 2 dni, co może doraźnie wspomóc w rozszerzaniu naczyń krwionośnych.

 • Czego unikać podczas choroby?

  Czego unikać podczas choroby?

  Bardzo ważne przy łagodzeniu objawów choroby Raynauda jest unikanie pewnych elementów, które mogą wspomóc rozwój schorzenia. Dotyczy to przede wszystkim:

  * unikania używania urządzeń wibrujących, w tym suszarek, które mogą przyczynić się do powstania skurczu np. dłoni,

  * unikania palenia papierosów; osoby cierpiące na chorobę Raynauda tak naprawdę w ogóle nie powinny palić, ponieważ nikotyna nadmiernie kurczy naczynia krwionośne.

X