W jaki sposób zapobiegać żylakom?
W jaki sposób zapobiegać żylakom?
Żylaki są jedną z bardziej powszechnych chorób w społeczeństwach uprzemysłowionych. Są to zgrubienia żył, pojawiające się przede wszystkim w dolnych partiach nóg. Na ich pojawienie się narażone są przede wszystkim kobiety, jednak również inne czynniki mogą skutkować pojawieniem się żylaków: obciążenie genetyczne, praca fizyczna, ciąża. Jednak wprowadzając do swojego życia pewne zmiany, można im zapobiegać.
Prawidłowa postawa
O tym, żeby się nie garbić, słyszy się od dzieciństwa. Jest to nie tylko korzystne dla pleców, ale dla całego układu krążenia. Prawidłowa postawa ciała pozwala zapobiec pojawieniu się żylaków albo zmniejszyć ich rozwój, jeżeli objawy już się pojawiły. Niezależnie od tego, czy stoi się, czy siedzi, trzeba zachować wyprostowaną postawę, chociaż najlepiej nie całkiem nieruchomą. Wyprostowana pozycja zmniejsza ciśnienie krwi w żyłach, jednak całkowite zastygnięcie w bezruchu jest niekorzystne. Z tego powodu warto poruszać palcami lub w miarę możliwości całymi stopami, gdy się siedzi, a czekając na autobus lepiej chodzić albo dreptać w miejscu, co nie pozwoli na zastanie się żył. Dobrze jest pamiętać również o tym, aby w czasie siedzenia nie krzyżować nóg i nie zakładać nogi na nogę, ponieważ utrudnia to krążenie krwi.
Aktywność ruchowa
Regularna aktywność fizyczna jest bardzo istotna przy zapobieganiu żylakom. Powinien to być taki sport, który nie obciąża stóp, czyli bieganie, pływanie, jazda na rowerze. Gdy ma się dziedziczną skłonność do żylaków, lepiej unikać podnoszenia ciężarów lub skoków wzwyż. Takie sporty nadmiernie obciążają żyły, natomiast sport powinien je wzmacniać i uelastyczniać, dzięki czemu nie są skłonne do pękania ani nie pojawiają się w nich zatory. Dodatkowo, aktywność fizyczna poprawia kondycję całego układu krwionośnego, dotlenia go i wzmacnia siłę całego ciała, które nie poddaje się łatwo żadnej chorobie.
Ciepło i zimno
Żyły są bardzo wrażliwe na temperaturę. Kurczą się lub rozszerzają w zależności od warunków zewnętrznych. Jeżeli są zbyt wrażliwe lub temperatura zmienia się zbyt gwałtownie, wówczas naczynka mogą popękać albo nadwyrężyć swoją strukturę. Z tego powodu warto ćwiczyć żyły w czasie wieczornej toalety. Na przemian zimne i ciepłe natryski pod prysznicem albo po ciepłej kąpieli mogą poprawić stan naczyń krwionośnych. Trzeba jedynie pamiętać, żeby kończyć mycie się zimnym – choć nie lodowatym – strumieniem wody, który powinno się prowadzić od łydek, w górę. Takie działanie poprawi elastyczność żył, krążenie krwi i koloryt skóry.
Odpowiednie ubrania
Gdy pojawią się już pierwsze objawy żylaków, zaleca się noszenie uciskowych rajstop lub skarpetek przeznaczonych specjalnie do poprawy krążenia w dolnej partii nóg. Jednak póki objawów nie ma, należy uważać, żeby buty, skarpetki oraz spodnie nie były przesadnie dopasowane i ściskające. Tam, gdzie pojawia się ucisk, utrudnione jest krążenie krwi. Kobiety powinny uważać również na buty na obcasach. Noszenie ich zbyt często sprawia, że stopa przez długi czas znajduje się w nienaturalnej pozycji, która utrudnia krążenie krwi i dotlenienie nóg, co może w efekcie skutkować pojawieniem się pękających naczynek lub żylaków.