Jakie objawy daje nadciśnienie?
Jakie objawy daje nadciśnienie?
Nadciśnienie jest poważnym problemem zdrowotnym, który dotyka bardzo dużą liczbę ludzi. Najczęściej chorują na tę chorobę mężczyźni, jednak i kobiety nie są od niej wolne. Tak jak w przypadku innych schorzeń, bardzo ważne jest szybkie rozpoczęcie leczenia, aby nadciśnienie nie odbiło się bardzo negatywnie na całym układzie krwionośnym. Jednak żeby zacząć się leczyć, trzeba wiedzieć, jakie objawy są powodem do niepokoju. Ich wykrycie jest bardzo istotne, gdyż nieleczone nadciśnienie prowadzić może do nagłej śmierci.
Przyczyny nadciśnienia
Przyczyn pojawienia się nadciśnienia tętniczego może być wiele. Jeżeli w rodzinie ma się wiele przypadków zachorowań na to schorzenie, warto przebadać się pod tym kątem, gdyż czynniki genetyczne zwiększają ryzyko. Do jego pojawienia się mogą prowadzić również choroby nerek, guz, cukrzyca, problemy hormonalne. Jednak często nadciśnienie pojawia się bez wyraźnego powodu, towarzysząc ludziom powyżej 55 roku życia, choć zdarza się również młodszym. Istotnym czynnikiem, powodującym pojawienie się nadciśnienia, może być także stres. Badania dowodzą, że osoby narażone na długotrwałe sytuacje stresujące, częściej leczą się z powodu nadciśnienia.
Krwotoki z nosa
Jednym z objawów nadciśnienia, chociaż zaskakującym dla wielu osób, są krwotoki z nosa. Bardzo często nie są one wyrazem niczego niebezpiecznego, lecz gdy powtarzają się co chwilę, są intensywne i trudne do zahamowania, mogą być związane z nadciśnieniem. W takiej sytuacji podczas wizyty u lekarza nie należy zapomnieć o krwotokach, ponieważ mają one duże znaczenie dla podjęcia leczenia.
Bóle głowy
Kolejnym objawem są bóle głowy, przechodzące w uciążliwe migreny. Nawracające i uciążliwe, które potrafią skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Między innymi przez nie trudno jest zdiagnozować nadciśnienie, gdyż bóle głowy albo migreny wiąże się z innymi przyczynami, np. zmianami pogody, albo całkowicie ignoruje jako coś, co zdarza się każdemu od czasu do czasu. Jednak podczas badań dobrze jest wspomnieć o bólach lekarzowi, zwłaszcza jeśli zdarzają się szczególnie często.
Kołatanie serca
Gdy choroba rozwija się dalej, może pojawić się kołatanie serca. Bez powodu, bez przyczyny, pojawia się i często powoduje przestrach, ponieważ nie wiadomo dokładnie, co się dzieje. Zdarza się, że towarzyszy mu uczucie duszności.
Pobudzenie i senność
Kolejnymi objawami nadciśnienia mogą być również pobudzenie albo senność. Czasami występują one naprzemiennie. Najpierw chory jest bardzo pobudzony, a już po kilku godzinach albo następnego dnia jest bardzo zmęczony i najchętniej spałby całe dnie.