Jak skutecznie dbać o układ krążenia pięćdziesięciolatki?

Opiekun artykułu: michalw
Advertising
Jak skutecznie dbać o układ krążenia pięćdziesięciolatki?

Jak skutecznie dbać o układ krążenia pięćdziesięciolatki?

Dbałość o układ krążenia jest niezbędna w każdym wieku, jednak po przekroczeniu 50 lat powinna być podwójna. W przypadku kobiet wynika to nie tylko ze starzenia się organizmu, ale także z menopauzy. Wraz z zaprzestaniem pracy przez jajniki kobieta traci część naturalnej ochrony, którą dotąd posiadała, a to może odbić się na całym układzie krwionośnym.

Advertising
Advertising
  • Znajdź hobby

    Znajdź hobby

    Za młodu każdemu chce się więcej, ma głowę pełną pomysłów, które chce się zrealizować tu i teraz. Z biegiem czasu poza obowiązkami zawodowymi oraz domowymi trudniej o znalezienie czasu na inne zajęcia. Z tego powodu, gdy przekracza się pięćdziesiąty rok życia, a wcześniej nie znajdowało się czasu dla siebie, może pojawić się spadek samopoczucia, apatia, a nawet depresja. Wszystko to są problemy o podłożu psychicznym, często wynikające z faktu, że nie ma się zajęcia. W związku z tym należy zadbać o to, aby mieć codziennie coś do zrobienia, zacząć uczęszczać na kursy, spotykać się ze znajomymi, znaleźć hobby. Dobre samopoczucie ma znaczący wpływ na stan serca oraz jego dobrą pracę.

  • Odpowiednie jedzenie

    Odpowiednie jedzenie

    Bez uważania na dietę nie ma możliwości poprawnego zadbania o własne serce. Nawet jeśli często słyszy się regułę: jedz obfite śniadanie, średni obiad, małą kolację, nie należy tej rady bagatelizować. Kobiety powyżej 50 lat powinny zwrócić na posiłki szczególną uwagę, aby ochronić własny układ krążenia przed chorobami. Większe śniadanie pomaga pobudzić metabolizm i zapewnia energię do działania, ale już większe obiady i kolacje obciążają układ trawienny oraz powodują znaczące problemy ze snem.

  • Ruch to przyjaciel

    Ruch to przyjaciel

    Nie da się przecenić znaczenia ruchu dla serca i całego układu krążenia. Polecany jest w każdym wieku, nie tylko za młodu. Równie istotne jest ruszanie się w wieku 50 lat oraz więcej. Trzeba jedynie pamiętać o dostosowaniu aktywności fizycznej do wieku, zwłaszcza jeżeli wcześniej nie trenowało się przesadnie. W takiej sytuacji można rozpocząć od szybkich spacerów, nordic walkingu, roweru, pływania. Dobrze jest także rozważyć zorganizowane zajęcia, np. pilates czy jogę.

  • Problemy z osteoporozą

    Problemy z osteoporozą

    Kobiety po 50. roku życia są szczególnie narażone na pojawienie się osteoporozy i łamliwość kości, która jest z tym związana. Sama choroba nie ma bezpośredniego powiązania z układem krwionośnym, jednak może wpłynąć na pogorszenie się działania serca oraz kondycję żył. W związku z tym niezbędne jest zadbanie o to, żeby nie dopuścić do rozwoju osteoporozy, czyli odwapnienia kości i ich łamliwości.