Sposoby na obniżenie ciśnienia krwi

Opiekun artykułu: kamilkam
Advertising
Sposoby na obniżenie ciśnienia krwi

Sposoby na obniżenie ciśnienia krwi

Czynniki cywilizacyjne, brak ruchu, nadwaga czy wreszcie genetyka sprawiają, że wysokie ciśnienie krwi, zwane również nadciśnieniem tętniczym, staje się bardzo częstym problemem. Może dotyczyć osób w każdym wieku, więc nawet młodzi ludzie powinni dbać o siebie, żeby uniknąć poważniejszych chorób w przyszłości. Aby od razu nie łykać tabletek, warto rozpocząć od stosowania prostych, naturalnych sposobów, które pomagają zmniejszyć ciśnienie.

Advertising
Advertising
  • Sok z aronii

    Sok z aronii

    Aronia jest owocem znanym, lecz nie do końca docenianym. Jednak aby walczyć z nadciśnieniem lub uchronić się przed nim, warto włączyć do diety sok z aronii. Zawiera on liczne składniki, w tym przeciwutleniacze i witaminę C, które wzmacniają naczynia krwionośne, poprawiają ich pracę oraz chronią przed dużym ciśnieniem oraz zakrzepami. Aroniowy sok sprawdza się bardzo dobrze w sezonach, kiedy inne owoce są trudno dostępne.

  • Dawka witaminy C

    Dawka witaminy C

    Popularną witaminę C kojarzy się przede wszystkim z poprawą odporności, jednak nie jest to jej jedyna zaleta. Dzięki tej witaminie wzmacniane są naczynia krwionośne. Jeżeli jest jej za mało w organizmie lub brakuje znaczących ilości, wówczas naczynka kurczą się i pojawiają się zaburzenia w przepływie krwi. Może to skutkować wysokim ciśnieniem, zakrzepami, pękaniem naczynek i pojawianiem się pajączków na skórze, a nawet miażdżycą. Z tego powodu należy włączyć do diety produkty bogate w witaminę C, czyli zielone warzywa, truskawki, jabłka, porzeczki, a gdy ich brakuje, tabletki dostępne w każdej aptece.

  • Ziołowa pomoc

    Ziołowa pomoc

    W regulacji ciśnienia krwi z pomocą przychodzą również zioła. Picie codziennie 1 szklanki herbaty z odpowiedniego ziela lub mieszanki ziołowej pomaga zachować zdrowie układu krążenia. Do najlepszych ziół należą głóg, lipa i dziurawiec. Głóg ma działanie zbliżone do witaminy C – rozszerza naczynia krwionośne, a dodatkowo potrafi regulować pracę serca. Lipa wpływa pozytywnie na regulację całego krążenia krwi. Podobnie działa pokrzywa, dodatkowo koi stres i zapobiega przeziębieniom. Dziurawiec także zmniejsza ciśnienie, jednak jeśli już bierze się leki na nadciśnienie, wówczas jego stosowanie trzeba skonsultować z lekarzem. Dziurawiec ma niekorzystny wpływ na działanie wielu leków.

  • Zdrowy czosnek

    Zdrowy czosnek

    Zalety posiadane przez czosnek dotyczą nie tylko leczenia przeziębienia, ale również obniżania ciśnienia krwi. Regularne jadanie czosnku pozwoli ustabilizować sytuację w naczyniach krwionośnych. Niestety, poprawa następuje dopiero po 2 – 3 miesiącach, jednak jest to poprawa długotrwała. Trzeba jedynie pamiętać o niezaprzestawaniu jedzenia czosnku przez ten okres. Można dodawać go do sałatek, do dań obiadowych, smarować nim pieczywo lub zakupić kapsułki z wyciągiem z czosnku. Pomaga to tym osobom, które ze względu na zapach nie są w stanie włączyć przyprawy do swojej codziennej diety. Dodatkową zaletą czosnku w diecie są jego bakteriobójcze zdolności, które chronią przed chorobami.