Jak dbać o układ krążenia, gdy ma się trzydzieści lat?

Opiekun artykułu: ewulcia
Advertising
Jak dbać o układ krążenia, gdy ma się trzydzieści lat?

Jak dbać o układ krążenia, gdy ma się trzydzieści lat?

Układ krążenia, w którego skład wchodzi również serce, nie jest układem, o który należy dbać dopiero po ukończeniu 50. roku życia. Już od najwcześniejszych lat potrzebna jest mu uwaga, odpowiednie zachowania, które sprawią, że nie będzie sprawiał problemów podczas wszystkich lat życia. O pielęgnacji własnego wnętrza powinni pamiętać trzydziestolatkowie, jeżeli nie chcą odwiedzać kardiologa w zbyt młodym wieku.

Advertising
Advertising
 • Właściwa waga

  Właściwa waga

  Utrzymanie odpowiedniej wagi ciała jest istotne nieprzerwanie, przez całe życie. Nie wiąże się to z radykalnym i wyniszczającym ciało odchudzaniem, lecz z zadbaniem o taką ilość kilogramów, która nie obciąży ciała, w tym serca i układu krwionośnego. Gdy kilogramów przybywa, serce nie rozrasta się, lecz zaczyna być otłuszczone i musi w tym stanie pompować krew do znacznie większego obszaru. To powoduje liczne choroby, a także niedotlenienie niektórych organów. Najlepiej wprowadzić zbilansowaną dietę, jadać dużo warzyw i owoców, pić wodę oraz oczyszczać organizm z toksyn.W wieku trzydziestu lat organizm nieco zwalnia metabolizm, choć jeszcze nie przesadnie. Jednocześnie w przypadku kobiet bywa to często okres, kiedy rodzą pierwsze dziecko i tym samym przybierają na wadze. Warto ją później stracić, żeby serce było zdrowe. Jeżeli samodzielnie jest to trudne, można sięgnąć po poradę dietetyka.

 • Aktywność fizyczna

  Serce potrzebuje ćwiczeń, tak samo jak cały układ krwionośny. Dzięki temu staje się mocniejsze, szybciej pompuje krew i staje się bardziej wytrzymałe. Rzadziej pojawia się zmęczenie po wysiłku, zwłaszcza umiarkowanym.Dobrze jest wybrać aktywność dopasowaną do swoich upodobań i charakteru. Jazda na rowerze, pływanie, fitness wszelkiego rodzaju, a także spacer skutecznie sprawiają, że układ krwionośny działa lepiej i staje się intensywniej dotleniony. Wystarczy 30 – 40 minut aktywności fizycznej dziennie, żeby przyniosła ona efekty.

 • Sprawiaj sobie przyjemności

  Sprawiaj sobie przyjemności

  Każdy ma coś, co lubi, co kocha, czym się pasjonuje i nie wolno z tego rezygnować. Nawet jeśli ma się inne zajęcia – pracę, obowiązki domowe – należy temu poświęcić przynajmniej 20 minut dziennie. Nieważne, czy tym zajęciem jest czytanie książek, słuchanie muzyki, joga, medytacja, nie powinno się z niego rezygnować. Jest to sposób na relaks i odprężenie, które są bardzo ważne dla układu krążenia. Im więcej stresu przeżywa się każdego dnia, tym gorzej wpływa to na serce i na żyły. Nadmierny stres przez dłuższy czas może doprowadzić nawet do zawału serca.

 • Badania profilaktyczne

  Badania profilaktyczne

  Mając dwadzieścia czy dwadzieścia parę lat nie myśli się jeszcze o regularnych badaniach, jednak gdy osiągnie się tzw. trzeci krzyżyk, dobrze jest raz w roku wykonać kilka drobnych badań, które pomogą kontrolować zdrowie. Jest to przede wszystkim badanie krwi – morfologia oraz oznaczenie poziomu cholesterolu w krwi. Jeśli przekracza wartość 200 mg/dl, należy skonsultować się z lekarzem, gdyż zbyt duża ilość może prowadzić do miażdżycy.Dodatkowo trzeba kontrolować swoje BMI, czyli prawidłową masę ciała oraz ciśnienie krwi w celu zapobieżenia rozwojowi nadciśnienia.