Jak dbać o układ krążenia, gdy ma się trzydzieści lat?

Jak dbać o układ krążenia, gdy ma się trzydzieści lat?
Układ krążenia, w którego skład wchodzi również serce, nie jest układem, o który należy dbać dopiero po ukończeniu 50. roku życia. Już od najwcześniejszych lat potrzebna jest mu uwaga, odpowiednie zachowania, które sprawią, że nie będzie sprawiał problemów podczas wszystkich lat życia. O pielęgnacji własnego wnętrza powinni pamiętać trzydziestolatkowie, jeżeli nie chcą odwiedzać kardiologa w zbyt młodym wieku.
Właściwa waga
Utrzymanie odpowiedniej wagi ciała jest istotne nieprzerwanie, przez całe życie. Nie wiąże się to z radykalnym i wyniszczającym ciało odchudzaniem, lecz z zadbaniem o taką ilość kilogramów, która nie obciąży ciała, w tym serca i układu krwionośnego. Gdy kilogramów przybywa, serce nie rozrasta się, lecz zaczyna być otłuszczone i musi w tym stanie pompować krew do znacznie większego obszaru. To powoduje liczne choroby, a także niedotlenienie niektórych organów. Najlepiej wprowadzić zbilansowaną dietę, jadać dużo warzyw i owoców, pić wodę oraz oczyszczać organizm z toksyn.W wieku trzydziestu lat organizm nieco zwalnia metabolizm, choć jeszcze nie przesadnie. Jednocześnie w przypadku kobiet bywa to często okres, kiedy rodzą pierwsze dziecko i tym samym przybierają na wadze. Warto ją później stracić, żeby serce było zdrowe. Jeżeli samodzielnie jest to trudne, można sięgnąć po poradę dietetyka.
Aktywność fizyczna
Serce potrzebuje ćwiczeń, tak samo jak cały układ krwionośny. Dzięki temu staje się mocniejsze, szybciej pompuje krew i staje się bardziej wytrzymałe. Rzadziej pojawia się zmęczenie po wysiłku, zwłaszcza umiarkowanym.Dobrze jest wybrać aktywność dopasowaną do swoich upodobań i charakteru. Jazda na rowerze, pływanie, fitness wszelkiego rodzaju, a także spacer skutecznie sprawiają, że układ krwionośny działa lepiej i staje się intensywniej dotleniony. Wystarczy 30 – 40 minut aktywności fizycznej dziennie, żeby przyniosła ona efekty.
Sprawiaj sobie przyjemności
Każdy ma coś, co lubi, co kocha, czym się pasjonuje i nie wolno z tego rezygnować. Nawet jeśli ma się inne zajęcia – pracę, obowiązki domowe – należy temu poświęcić przynajmniej 20 minut dziennie. Nieważne, czy tym zajęciem jest czytanie książek, słuchanie muzyki, joga, medytacja, nie powinno się z niego rezygnować. Jest to sposób na relaks i odprężenie, które są bardzo ważne dla układu krążenia. Im więcej stresu przeżywa się każdego dnia, tym gorzej wpływa to na serce i na żyły. Nadmierny stres przez dłuższy czas może doprowadzić nawet do zawału serca.
Badania profilaktyczne
Mając dwadzieścia czy dwadzieścia parę lat nie myśli się jeszcze o regularnych badaniach, jednak gdy osiągnie się tzw. trzeci krzyżyk, dobrze jest raz w roku wykonać kilka drobnych badań, które pomogą kontrolować zdrowie. Jest to przede wszystkim badanie krwi – morfologia oraz oznaczenie poziomu cholesterolu w krwi. Jeśli przekracza wartość 200 mg/dl, należy skonsultować się z lekarzem, gdyż zbyt duża ilość może prowadzić do miażdżycy.Dodatkowo trzeba kontrolować swoje BMI, czyli prawidłową masę ciała oraz ciśnienie krwi w celu zapobieżenia rozwojowi nadciśnienia.