Jak poprawnie mierzyć ciśnienie tętnicze?

Opiekun artykułu: vcb
Advertising
Jak poprawnie mierzyć ciśnienie tętnicze?

Jak poprawnie mierzyć ciśnienie tętnicze?

Mierzenie ciśnienia tętniczego nie jest bez znaczenia i powinno być w niektórych sytuacjach wykonywane ze szczególną regularnością. Dotyczy to osób z grupy ryzyka, obciążonych chorobami układu krwionośnego, już chorymi, po zawałach. Wtedy mierzenie ciśnienia powinno odbywać się nawet dwa razy dziennie, aby uzyskać informację o stanie oraz pracy serca.

Advertising
Advertising
 • Sprzęt do pomiarów ciśnienia

  Sprzęt do pomiarów ciśnienia

  Do mierzenia ciśnienia potrzebny jest przede wszystkim odpowiedni sprzęt, który pozwoli osiągnąć miarodajne wyniki. Obecnie są o ciśnieniomierze elektroniczne, które choć podobne zazwyczaj do siebie, mają pewne różnice. Z tego powodu konieczne jest zapoznanie się z instrukcją obsługi każdego, żeby nie popełnić błędów ani nie uzyskać zafałszowanego wyniku.

 • Przygotowanie do pomiaru

  Przygotowanie do pomiaru

  Można siąść i po prostu zmierzyć ciśnienie, ale wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo jego zakłamania. Z tego powodu do pomiaru ciśnienia tętniczego warto dobrze się przygotować, czyli na godzinę przed mierzeniem nie powinno się pić kawy, mocnej herbaty, pić alkoholu ani palić papierosów. Dodatkowo pomiary powinny być wykonywane o tej samej porze i z pustym pęcherzem moczowym.

 • Pomiar ciśnienia tętniczego

  Pomiar ciśnienia tętniczego

  Gdy spełnione są podstawowe warunki do mierzenia ciśnienia, można przejść do jego mierzenia. Najpierw należy przyjąć wygodną pozycję i nałożyć opaskę w taki sposób, żeby przylegała do przedramienia – dokładnie, jednak nie za mocno, nie powinna boleśnie ściskać ani tamować przepływu krwi. Nadgarstek ułożyć na klatce piersiowej albo na stole w taki sposób, żeby znajdował się na wysokości serca.Po przyjęciu odpowiedniej pozy odczekać jeszcze 3 – 5 minut, dając sobie czas na wyciszenie się, aby serce nie biło przesadnie mocno. Dopiero wtedy można włączyć ciśnieniomierz – w czasie pomiaru nie należy ruszać się ani odzywać.

 • Notowanie pomiarów

  Notowanie pomiarów

  Wszystkie wykonywane pomiary należy notować – jeśli jest się w grupie ryzyka, tym bardziej, ponieważ wyniki można przedstawić lekarzowi. Takie postępowanie ułatwi ocenę stanu zdrowia oraz w razie konieczności pomoże w dopasowaniu poprawnego leczenia.Trzeba również pamiętać, że jeżeli z jakichś powodów pomiar nie uda się za pierwszym razem, przed kolejnym niezbędne jest odczekanie 5 minut, aby znów nie popełnić błędu.