Jak możemy zapobiec zakrzepicy?

Opiekun artykułu: iwcia
Advertising
Jak możemy zapobiec zakrzepicy?

Jak możemy zapobiec zakrzepicy?

Zakrzepica to bardzo poważna choroba, której przyczyn należy upatrywać zarówno w długotrwałym unieruchomieniu nóg, ciężkich urazach, jak i siedzeniu… coraz częściej chorują na nią osoby dużo podróżujące w pozycji siedzącej, pracujące w biurze, w klimatyzowanych pomieszczeniach. Prawidłowemu krążeniu krwi w naszych żyłach nie sprzyja bowiem ciągłe siedzenie bez ruchu z nogami w jednej pozycji. Istnieje jednak kilka sposobów, które pozwalają nam na ustrzeżenie się przed tą jakże poważną chorobą. Jakie to sposoby – dowiesz się, czytając artykuł.

Advertising
Advertising
  • Antykoncepcja i palenie papierosów

    Antykoncepcja i palenie papierosów

    Istnieją dwa czynniki, które znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia zakrzepicy, szczególnie u kobiet powyżej trzydziestego piątego roku życia. Chodzi tutaj o palenie papierosów i przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli mamy na myśli leki hormonalne, to nie są tu brane pod uwagę wszystkie rodzaje tych tabletek – jedynie antykoncepcja z drospirenonem znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby. W przypadku nikotynizmu zagrożenie jest oczywiste – krew, krążąca w naszych żyłach, jest bardzo słabo dotleniona, jeśli jesteśmy uzależnieni od papierosów, a to wpływa na utrudniony przepływ i tworzenie się zakrzepów.

  • Ból

    Ból

    Kiedy powinnaś zacząć się niepokoić i reagować? Nawet jeśli kilka dni po powrocie z podróży Twoje nogi będą spuchnięte i zauważysz obrzęki żył. Ponadto zapewne dojdzie do tego ból i uczucie ciężkości – to znak, że należy się udać do lekarza. Doraźnie możesz zmniejszyć ten dyskomfort w domu, stosując kąpiel w specjalnej soli lub kładąc sobie pod nogi poduszkę. Pamiętaj, że najlepiej wówczas odpoczywają, szczególnie po długiej trasie albo dniu spędzonym przy biurku. Oprócz tego powinnaś zwracać szczególną uwagę na odpowiednie ubranie – zarówno w trasę, jak i do pracy. Unikaj podkolanówek i obcisłych skarpetek. Staraj się także unikać całodziennego chodzenia w bardzo wysokich butach. Tych zasad powinnaś przestrzegać, szczególnie jeśli jesteś obciążona dziedzicznie ryzykiem zachorowania na zakrzepicę. Zapytaj mamę czy babcię, czy nie miały problemów z żylakami.

  • Zagrożenia

    Dlaczego zakrzepica jest tak groźna? Ponieważ spowolnione krążenie krwi w naszych żyłach może doprowadzić do powstania skrzepu, który z kolei przyczynić się może do zatkania całego naczynia krwionośnego. Pół biedy, gdy stanie się to na żyle powierzchniowej. Jednakże jeśli utworzy się w głębszych partiach żył, konsekwencje mogą być znacznie poważniejsze. Wówczas bowiem fragment skrzepu może się przemieszczać, docierając np. do tętnicy płucnej. Jeśli ją zatka – wówczas mamy do czynienia z bezpośrednim zagrożeniem życia. Dlatego też należy się pilnować każdego dnia. Nie jest to dla nas dużym problemem, aby np. podczas kilkugodzinnej podróży pociągiem przejść się kilka razy po przedziale. Wysiłek niewielki, a korzyści bezcenne. W miarę możliwości starajmy się także jak najczęściej trzymać nogi powyżej linii tułowia, by krew mogła swobodniej krążyć.