Jak objawia się zapalenie naczyń krwionośnych?

Opiekun artykułu: camilia
Advertising
Jak objawia się zapalenie naczyń krwionośnych?

Jak objawia się zapalenie naczyń krwionośnych?

Układ krążenia jest istotny dla każdego człowieka, dlatego trzeba o niego dbać i reagować, kiedy dzieje się coś niepokojącego. Poza miażdżycą i żylakami do popularniejszych chorób należy zapalenie naczyń krwionośnych. Nieleczone, może być przyczyną powikłań, a nawet zagrożenia dla dobrego zdrowia każdej osoby, u której się pojawia. Można wyróżnić dwa rodzaje zapalenia naczyń krwionośnych, czyli żył – zapalenie żył powierzchniowych i zapalenie żył głębokich.

Advertising
Advertising
  • Zapalenie żył powierzchniowych

    Zapalenie żył powierzchniowych

    Ten rodzaj zapalenia jest mniej niebezpieczny niż drugi rodzaj choroby. Potrafi nawet samoistnie ustąpić po kilku tygodniach. Najbardziej wyraźnymi objawami zapalenia są wyczuwalne palcami zgrubienia żył. Pojawia się także tkliwość tkanki wokół nich oraz ból. Często pojawienie się choroby związane jest z istnieniem żylaków. Poza tymi elementami do charakterystycznych objawów należy swędzenie w miejscu zgrubienia żył. Ze względu na bolesność tych miejsc, jest to podwójnie dokuczliwe. Czasami zamiast swędzenia pojawiają się pęcherze na skórze. Dodatkowym objawem zapalenia jest bolesność żył w momencie położenia się lub siedzenia. Pojawienie się tego schorzenia to bardzo często znak, że czas na usunięcie żylaków, z którymi jest związane. Żeby było to bezpieczne, należy wykluczyć powiązanie zapalenia żył powierzchniowych z zapaleniem głębokich.

  • Zapalenie żył głębokich

    Zapalenie żył głębokich

    Jest niebezpieczniejsze od zapalenia żył powierzchniowych i może być realnym zagrożeniem dla życia chorego. Wśród objawów najbardziej wyraźny jest obrzęk kończyn. Może pojawić się na kostce, łydce, pod kolanem, a także na udzie, w zależności od postępu choroby. Wiąże się to zarówno z odczuwanym przez chorego dyskomfortem, jak i bólem, który jest odczuwany szczególnie w czasie chodzenia. Kiedy chory siada albo leży, ból szybko ustępuje. Pojawiają się także zgrubienia żył wynikające z nagromadzenia się krwi oraz skrzepy w naczyniach krwionośnych. Przez nie krew nie może być swobodnie transportowana dalej, co potęguje ból i niedotlenienie kolejnych fragmentów organizmu. Jest to przyczyną niedotlenienia tkankowego. Utrudnione krążenie krwi w ciele przyczynia się również do spadku dobrego samopoczucia, pojawia się ból głowy, osłabienie, przy jednoczesnej szybszej pracy serca. Zagrożeniem w zapaleniu żył głębokich jest także to, że potrafi przebiegać w wersji bezobjawowej.

  • Pomoc przy zapaleniach

    Niezależnie od tego, które zapalenie się pojawi, należy udać się do lekarza. Okłady ziołowe lub chłodne kompresy mające zmniejszać ból prawdopodobnie nie zaszkodzą, jednak nie są sposobem skutecznego leczenia, zwłaszcza przy zapaleniu żył głębokich. Lekarz pierwszego kontaktu obejrzy objawy, a następnie skieruje na dalsze badania. W zależności od rodzaju zapalenia będą to badania krwi, badania EKG, a także skierowania do kardiologa, jeśli zajdzie obawa, że zapalenie jest groźne dla serca i najważniejszych organów.

  • Grupa ryzyka

    Jak przy każdej chorobie, również przy zapaleniu żył istnieją grupy osób, które są bardziej narażone na zachorowanie niż inne. Należą do nich osoby otyłe, z chorobami serca, żylakami, a także kobiety w trakcie ciąży i po niej, gdy organizm ma nadwątlone siły. Osoby chorujące na nowotwory również mogą mieć problemy z pracą naczyń krwionośnych oraz powstającymi zatorami, więc wszystkie niepokojące objawy powinny być od razu sygnalizowane lekarzowi.