Wszystko o wirusie opryszczki pospolitej

Opiekun artykułu: olkakomorowska
Advertising
Wszystko o wirusie opryszczki pospolitej

Wszystko o wirusie opryszczki pospolitej

Łacińska nazwa opryszczki „herpes” pierwszy raz pojawia się aż w starożytności w pismach Hipokratesa. Wirus opryszczki pospolitej pochodzi z rodziny herpeswirusów. Opryszczkę wargową wywołuje wirus HSV-1, a winowajcą opryszczki narządów płciowych jest wirus zwany HSV-2. Wirusy te są bardzo rozpowszechnione, o zakażenie nimi nie trzeba szczególnie zabiegać.

Advertising
Advertising
  • Cichy HSV-1

    Cichy HSV-1

    Wirus opryszczki wargowej jest wyjątkowo zaraźliwy. Stwierdza się, że do 60 % dzieci w wieku poniżej 10 lat miało z nim styczność. Pierwotne, czyli pierwsze zakażenie następuje przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Bezpośrednim kontaktem może być dotknięcie zmian skórnych, wspólny ręcznik, pocałunek. Do zakażenia HSV-1 może dojść również drogą kropelkową przez kaszel czy kichanie. To, że wirus przedostanie się do naszego organizmu, nie musi oznaczać od razu choroby. Potrafi on nie uaktywnić się nawet przez lata. Co ważne, mając w sobie nieuaktywnionego w postaci choroby wirusa, wciąż jesteśmy jego nosicielami i zarażamy. W przypadku herpes niczego do końca nie jesteśmy pewni.

  • Jak działa wirus?

    Jak działa wirus?

    Gdy wirus opryszczki wniknie do organizmu, kieruje się do komórek nerwowych. Nie wywołuje niezwłocznie choroby, a pozostaje w uśpieniu, dopóki pewne czynniki go aktywują. Do aktywujących herpes czynników zalicza się min: przeziębienie, stres, mniejszą odporność, zmiany hormonalne, a także ekspozycję na promienie słoneczne. Ponadto należy pamiętać, że zła dieta niesie ryzyko pojawienia się opryszczki. Wirus opryszczki może reaktywować się bardzo często, niektórym daje spokój i uaktywnia się raz. Wszystko zależne jest od indywidualnych predyspozycji organizmu.

  • Fazy rozwoju choroby?

    Cały przebieg choroby można ująć w cztery fazy. Pierwszą jest faza mrowienia, drugą faza, w której pojawiają się pęcherzyki, trzecią fazę charakteryzuje sączenie się płynu, czwarta i ostatnia faza to tworzenie się strupków i gojenie ran. Choroba trwa około 10 dni. Specjalne preparaty mogą zapobiec wydłużaniu się tego okresu z powodu pękania delikatnych strupków, a także rozprzestrzenianiu się zmian, co jest bardzo charakterystyczne dla opryszczki.

  • Po jakie preparaty sięgać?

    W większości są to preparaty do zewnętrznego stosowania, które łagodzą objawy. Wśród nich znajdują się również takie, które maskują opryszczkę – plastry. Na rynku pojawiły się preparaty, które stosuje się doustnie. Oprócz łagodzenia objawów mogą nawet eliminować fazę, w której zaczynają powstawać pęcherzyki. Nie należy zapominać o groźnych powikłaniach nieleczonej opryszczki, którymi mogą być zapalenie opon mózgowych czy zapalenie siatkówki.