Jakie są domowe sposoby na czyraki?

Opiekun artykułu: grzes
Advertising
Jakie są domowe sposoby na czyraki?

Jakie są domowe sposoby na czyraki?

Choroby dermatologiczne nie są ani przyjemne, ani łatwe do leczenia. Zazwyczaj wymagają nie tylko leków, ale i dużej cierpliwości. Czyraki to jedna z chorób, których szczególnie szybko chce się pozbyć każdy, kto ma z nimi do czynienia. Wywołuje je gronkowiec złocisty, powodujący zapalenie mieszków włosowych. Jest to bolesne, ale przede wszystkim ozdabia skórę nieestetycznymi, ropnymi wrzodami. Psuje to komfort życia, ponieważ posiadająca je osoba zaczyna unikać wychodzenia lub wychodzi bardzo rzadko do innych, wstydząc się swojej choroby.

Advertising
Advertising
  • Maść cebulowa

    Maść cebulowa

    Cebula ma liczne zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju chorób oraz poprawy jakości zdrowia. Z tego powodu nadaje się również do leczenia czyraków, jeśli przygotuje się z niej maść cebulową. Aby ją wykonać, trzeba zetrzeć na tarce1 dużą cebulę, a następnie dodać do niej pozostałe składniki, w tym 1 łyżkę miodu, 1 łyżeczkę mąki pszennej i 1/2 tubki maści Tormentiol. Wszystko dokładnie wymieszać, po czym przykładać na czyraki. Można zostawiać maść aż na 15 minut. Poza maścią cebulową można używać także samej surowej cebuli. Wystarczy pokroić ją w grube plasterki, podgrzać i przykładać do czyraków albo ugotować cebulę i sokiem z niej przemywać wrzody 3 razy dziennie.

  • Skuteczna kurkuma

    Skuteczna kurkuma

    Do leczenia czyraków można użyć również przypraw, szczególnie kurkumy, która powinna być doceniona nie tylko w kuchni. W zależności od liczby oraz rozmiarów czyraków na ciele należy przygotować potrzebną ilość leczniczej papki. Można do tego zużyć całą paczkę kurkumy lub 1 łyżkę oraz tyle wody, aby powstała łatwa do nakładania papka. Po dokładnym wymieszaniu składników można nakładać ją na wrzody 3 razy dziennie. Dzięki niej w czyraku zmniejszy się ilość ropy i tym samym będzie on mniej bolesny.

  • Mleko i mydło

    Mleko i mydło

    To zaskakujące połączenie stanowi dobry sposób na leczenie owrzodzeń wywołanych zapaleniem mieszków. Do przygotowania możliwego do nałożenia roztworu trzeba posiadać 1/2 szklanki mleka oraz 1 łyżeczkę startego szarego mydła. Mleko trzeba zagotować, dodając do niego mydło. Intensywne mieszanie powinno doprowadzić do powstania mieszanki o konsystencji kisielu. Żeby nie poparzyć skóry, należy odczekać, aż specyfik nieco wystygnie i dopiero wtedy nakładać go na czyraki.

  • Zdrowa dieta

    Zdrowa dieta

    Choroby dermatologiczne, do których należą również czyraki, bywają ściśle powiązane z jedzeniem, jakie się przyjmuje. Zła dieta bardzo często odbija się na skórze albo prowadzi do uczuleń. W przypadku pojawienia się czyraków trzeba, dla bezpieczeństwa, zrezygnować z pewnych pokarmów, które mogą prowadzić do pogłębiania się choroby. Cukry, ciężkie tłuszcze oraz pokarmy mocno uczulające, np. kiwi, powinny być wyeliminowane z diety. Z kolei tym, co powinno się przyjmować w trakcie leczenia choroby, jest duża ilość witamin: A, C, E oraz beta-karoten. Można je przyjmować w suplementach diety albo w pokarmie, zwłaszcza w większej ilości warzyw oraz owoców.