Zioła i przyprawy o właściwościach leczniczych

Opiekun artykułu: awilk
Advertising
Zioła i przyprawy o właściwościach leczniczych

Zioła i przyprawy o właściwościach leczniczych

Zioła i przyprawy to coś, bez czego nie sposób wyobrazić sobie kuchni. Sprawiają, że nie tylko pomieszczenie pachnie, lecz wszystkie potrawy oraz napoje stają się bardziej wyraziste i intensywne. Im więcej się ich wykorzystuje, tym trudniej wyobrazić sobie, by mogło ich zabraknąć. Jednak nie każdy wie, że niektóre zioła oraz przyprawy mają działanie lecznicze.

Advertising
Advertising
  • Cynamon

    Cynamon

    Jedną z lepszych leczniczych przypraw jest cynamon. Nie tylko urozmaica on potrawy oraz napoje, ale również poprawia kondycję ciała. Jedzenie przynajmniej 1 łyżeczki cynamonu dziennie wpływa na regulowanie gospodarki hormonalnej i regularne miesiączki. Jest również ważny dla zabezpieczenie organizmu przed zachorowaniem na cukrzycę typu drugiego oraz rozwój nowotworów, ponieważ zapobiega dostarczaniu krwi do guzów. Dodatkowo rozgrzewa, więc może być stosowany w czasie zimy oraz przy zbijaniu gorączki.

  • Kurkuma

    Równie pozytywne działanie dla zdrowia ma kurkuma. Dawniej była używana jako barwnik, lecz stopniowo rozpoczęto stosowanie jej w kuchni. Istotnym składnikiem przyprawy jest kurkumina. Działa ona przeciwzapalnie, więc spożywanie kurkumy może leczyć wewnętrzne stany zapalne, z których człowiek nie zdaje sobie sprawy. Chroni przed infekcjami oraz poważnymi chorobami, a jednocześnie przyśpiesza gojenie się ran, leczy niestrawność żołądka, a nawet grzybicę.

  • Szałwia

    Szałwia

    Zarówno ciepła, jak i ochłodzona szałwia jest bardzo dobrym zielem na różne dolegliwości zdrowotne. Popijana na ciepło reguluje gospodarkę hormonalną oraz pracę gruczołów potowych, zmniejszając problem z nadmierną potliwością. Aby ją zmniejszyć, można również pocierać torebką zaparzonej szałwii ekspresowej pachy podczas codziennej toalety, co odświeża je i zmniejsza pocenie się. Dodatkową zaletą szałwii są zdolności bakteriobójcze oraz łagodzące infekcje, dzięki czemu płukanka szałwiowa pomaga zwalczać zapalenie krtani oraz gardła.

  • Mięta pieprzowa

    Mięta pieprzowa

    Jednym z częściej stosowanych ziół – zarówno do potraw, jak i urozmaicania napojów – jest mięta pieprzowa. Poza przyjemnym aromatem i orzeźwianiem pomaga także na dolegliwości zdrowotne. Nadaje się przede wszystkim do łagodzenia bólów brzucha. Rozkurcza mięśnie gładkie jelit, likwiduje ból oraz nadmierne wydzielanie kwasów żołądkowych. Jej właściwości rozkurczające pomagają również kobietom w czasie miesiączki w niwelowaniu bólów spowodowanych skurczami macicy. Jest odpowiedzialna także za pobudzanie apetytu, co jest korzystne dla osób mających problemy z łaknieniem.

  • Chili

    Chili

    Ostre przyprawy, w tym chili, są często polecane przy dietach odchudzających. Nie bez powodu. Ich ostry smak związany jest z przyśpieszaniem przemiany materii, lecz nie tylko. Wpływają na układ krążenia, poprawiają krążenie krwi i zapobiegają miażdżycy. Mają również istotny wpływ na życie seksualne, ponieważ dzięki chili lepiej funkcjonują narządy płciowe.