W jaki sposób leczyć krótkowzroczność?

Opiekun artykułu: checkler
Advertising
W jaki sposób leczyć krótkowzroczność?

W jaki sposób leczyć krótkowzroczność?

Wady wzroku są obecnie popularniejsze niż kiedykolwiek, chociaż wynika to z różnych przyczyn, nie tylko przez ilość czasu spędzanego przed telewizorem lub komputerem. Dorastanie, zmiany hormonalne, geny i postępujący wiek również mogą być przyczyną problemów z widzeniem. Wśród nich najpopularniejszą wadą jest krótkowzroczność, która pojawia się u ludzi w różnym wieku.

Advertising
Advertising
  • Objawy krótkowzroczności

    Objawy krótkowzroczności

    Pierwszym krokiem do leczenia krótkowzroczności jest jej zauważenie. Dorośli mogą szybko zdać sobie sprawę z tego, że coś jest nie tak z ich widzeniem. Co prawda początkowo problem jest uznawany za zmęczenie oczu, jednak gdy mijają kolejne dni, a obrazy przed oczami nadal są niewyraźne, trudno dostrzec to, co w oddali, to znak, że koniecznie trzeba udać się do okulisty. Dodatkowym objawem krótkowzroczności jest częste mrużenie oczu, kiedy chce się dostrzec coś w oddali oraz ból oka związany z wysiłkiem mięśni wokół gałki. Są to szczególnie charakterystyczne objawy dla dzieci, co powinno zwrócić uwagę rodziców, że ze wzrokiem dziecka nie wszystko jest w porządku i należy mu pomóc.

  • Wizyta u okulisty

    Wizyta u okulisty

    Samodzielne leczenie krótkowzroczności nie jest możliwe. Jeżeli tylko pojawią się problemy ze wzrokiem, należy udać się do lekarza okulisty. Dzięki specjalistycznej aparaturze będzie on w stanie określić, jaka jest skala wady wzroku. Wiele osób obawia się wyniku takich badań, lecz bardzo często wada nie jest tak wielka, jak wydaje się przed badaniem. Po poznaniu wyników, lekarz zaleca podjąć odpowiednie środki w celu skorygowania wady. Najczęściej są to okulary lub soczewki kontaktowe, które poprawiają jakość widzenia. W wielu przypadkach leczenie krótkowzroczności polega przede wszystkim na niedopuszczeniu do jej pogłębiania się, co dzieje się, jeżeli nie używa się żadnych szkieł.

  • Okulary i soczewki

    Okulary i soczewki

    Popularne sposoby na korygowanie krótkowzroczności to zarówno okulary, jak i soczewki. Obecnie okulary nie są powodem do wstydu, można wybierać wiele kształtów, oprawek, a także grubości szkieł. Dodatkowo ciężkie szkła zostały zastąpione już dawno szkłami plastikowymi, dzięki którym poprawia się nie tylko komfort widzenia, ale również noszenia. Pomimo tego coraz więcej osób decyduje się na soczewki kontaktowe wykonane z hydrożelowego materiału przepuszczającego powietrze. Mają one działanie korygujące wzrok, a jednocześnie są wygodniejsze, ponieważ nie parują, nie osiada na nich woda – jak w przypadku okularów – i pozwalają na uprawianie dowolnej aktywności fizycznej bez strachu, że zostaną zniszczone.

  • Zabieg na krótkowzroczność

    W latach 80. wprowadzono laserową korektę wzroku jako zabieg, który pozwala usunąć lub zminimalizować nawet znaczące wady wzroku. Od pierwszych zabiegów do obecnych został on w znaczący sposób udoskonalony. Obecnie polega on albo na spłaszczeniu środkowej części rogówki, albo na wszczepieniu do oka wklęsłej soczewki. Zazwyczaj po wykonaniu zabiegu konieczne jest codzienne zakraplanie oczu. Warto również wspomagać wzrok i jego regenerację witaminą A lub tabletkami z czarnych porzeczek i jagód, które mają dużo składników niezbędnych do poprawnego funkcjonowania nerwów wzrokowych.