Jak pomóc zmęczonym oczom?
Jak pomóc zmęczonym oczom?
Warunki, w jakich żyjemy i pracujemy, nie zawsze sprzyjają naszym oczom. Zmęczone oczy pieką, są zaczerwienione i opuchnięte. Trudno jest w takich warunkach pracować, nie dodaje nam to również urody. Jak pomóc zmęczonym oczom, dowiesz się z tego artykułu.
SOS dla zmęczonych oczu
Aby natychmiast ulżyć zmęczonym oczom, wystarczy mieć w lodówce pojemnik z kostkami lodu. Zawiń kilka kostek lodu w ściereczkę i taki zimny kompres połóż na chwilę na oczach. Nieprzyjemne objawy – opuchlizna i pieczenie oczu – powinny ustąpić. Natomiast zdecydowanie niewskazane jest przecieranie i tarcie oczu, co zazwyczaj robimy w takiej sytuacji. Powoduje to, że nasila się podrażnienie oczu, a w dodatku możemy zainfekować je jakimiś bakteriami. Oczu nie powinno się dotykać bez potrzeby. Inny błyskawiczny sposób to posmarowanie okolic oczu żelem ze świetlika – warto się w niego zaopatrzyć, jeśli często nam się zdarza mieć zmęczone oczy.
Sprawdzone domowe sposoby
Każdy na ogół wie, że na zmęczone oczy najlepiej położyć okład z herbaty. Po zaparzeniu herbaty odsączamy saszetki i robimy z nich kompresy. Można użyć zarówno czarnej herbaty, jak i zielonej, która ma bardzo korzystne działanie, między innymi przeciwzapalne. Torebki z herbatą można również schłodzić w lodówce. Można także przygotować okład z ziół (na przykład rumianku, świetlika czy nagietka). Bardzo skuteczny jest kompres z plasterków ogórka, ciepłego mleka albo zimnego ziemniaka.
Gdy oczy są zbyt suche
Zbyt sucha rogówka oka powoduje dyskomfort, a po pewnym czasie może rozwinąć się zespół suchego oka. Jeśli oko nie jest dostatecznie nawilżone, łatwo je podrażnić i staje się podatne na infekcje. Aby temu przeciwdziałać, przede wszystkim należy pić dużo wody. To spowoduje, że i oczy będą lepiej nawilżone. Można także zmienić mikroklimat w pomieszczeniu, stosując nawilżacz powietrza. Gdy to nie wystarczy, potrzebne są odpowiednie krople do oczu. Pomocne mogą być sztuczne łzy, dzięki którym możemy zapewnić oczom właściwe nawilżenie, zastępujące naturalnie wydzielane łzy.
Odpoczynek dla oczu
Aby zapewnić oczom relaks, można co pewien czas popatrzeć na zieleń roślin. Jeśli w pomieszczeniu, w którym pracujesz, są naturalne kwiaty w doniczkach, skup czasami na nich wzrok. Zieleń jest bardzo zdrowa dla oczu. Jeśli w pokoju roślin nie ma, po prostu wyjrzyj przez okno (zimą może być trudniej, chyba że przed budynkiem rosną jakieś iglaki). Inny skuteczny sposób to gimnastyka oczu. Możesz na przykład poćwiczyć oczy, patrząc w różnych kierunkach (w lewo, w prawo, do góry, na dół) czy zataczając wzrokiem okręgi. Zmęczone oczy można nawilżyć, intensywnie mrugając. Czasem pomaga zamknięcie oczu i wyciszenie się przez chwilę albo po prostu krótka drzemka.
Moc luteiny
Jest wiele witamin i innych składników, od których zależy kondycja naszych oczu, ale szczególną moc ma luteina. Jest ona bardzo silnym przeciwutleniaczem i zapobiega degeneracji plamki żółtej oraz zaćmie. By dostarczyć organizmowi luteiny, nie trzeba zażywać suplementów – wystarczy jeść jagody, żółte i zielone warzywa (szpinak, natkę pietruszki, paprykę, włoską kapustę, kukurydzę, kalafior czy brokuły) oraz jajka (luteina zawarta jest w żółtku jaja).