Jak chronić wzrok, pracując przy komputerze?

Opiekun artykułu: natka
Advertising
Jak chronić wzrok, pracując przy komputerze?

Jak chronić wzrok, pracując przy komputerze?

Wiele godzin w ciągu dnia spędzamy, patrząc na ekran monitora. Komputera używamy w pracy, służy nam do komunikacji ze znajomymi i załatwiania spraw, dostarcza rozrywki. Tymczasem bezustanne patrzenie na jasny ekran bardzo obciąża nasz wzrok, powodując jego osłabienie, a po dłuższym czasie niekorzystne zmiany w postaci wady wzroku. Światło bijące od monitora męczy oczy, które robią się zaczerwienione i napuchnięte. Skupienie wzroku na ekranie ma jeszcze jeden niekorzystny skutek – zbyt rzadko mrugamy, co powoduje wysychanie rogówki oka. Tak więc podczas pracy przy komputerze trzeba odpowiednio zadbać o swój wzrok.

Advertising
Advertising
  • Oświetlenie stanowiska pracy

    Bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie stanowiska pracy. Ekran komputera jest bardzo jasny, więc silnie kontrastuje z otoczeniem. Dlatego biurko powinno być dobrze oświetlone, żeby ta różnica się nie uwydatniała. Jest to bardzo ważne dla higieny naszego wzroku i jego bezpieczeństwa.

  • Unikaj odblasków

    Jeśli patrząc na ekran, widzimy nie tylko to, co się na nim wyświetla, ale także różne odblaski będące skutkiem odbijania się światła, to nie tylko nas to rozprasza i utrudnia pracę, ale jest szkodliwe dla naszych oczu. Dlatego komputer powinien być odpowiednio ustawiony. Może to wymagać przestawienia biurka, a nawet przemeblowania pokoju, ale jest ważne dla naszego zdrowia. Najważniejsze są dwie sprawy – umiejscowienie okna oraz centralnego źródła światła. W ekranie nie powinno odbijać się słońce ani światło górnej lampy. Okno powinno znajdować się za komputerem albo obok niego. Trzeba też odpowiednio dobrać wysokość górnego oświetlenia i jego odległość od biurka.

  • Rób przerwy w pracy

    Przerwy podczas pracy przy komputerze są bardzo ważne nie tylko dla naszych oczu, dla nich jednak są wręcz niezbędne. Kiedy patrzymy w ekran, na ogół siedzimy nieruchomo, a odległość od monitora pozostaje bez zmian. Jest to bardzo niezdrowe dla oczu, które nie muszą przystosowywać się do różnych odległości, na skutek czego soczewka nie pracuje i jej zdolności akomodacyjne się zmniejszają. Powoduje to osłabienie wzroku. Zapobiegają temu przerwy w pracy. Co godzinę powinno się wstać i odejść od komputera na co najmniej 5 minut, a podczas pracy należy co pewien czas zmieniać obiekt, na który się patrzy (najlepiej spojrzeć na zieleń, przy której oczy odpoczywają), albo zamknąć oczy i pozwolić im odpocząć. Można wykonać jakieś ćwiczenie relaksujące dla oczu.

  • Zespół suchego oka

    Jeśli przebywamy w zbyt suchych pomieszczeniach, a także długo pracujemy przy komputerze, możemy nabawić się zespołu suchego oka. Przesuszona rogówka jest podatna na infekcje, a to grozi poważnymi konsekwencjami. Poza tym zbyt suche oczy pieką i bolą, gorzej widzimy i utrudnia nam to pracę. W takiej sytuacji należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Jeśli będziemy pili dużo wody, unikniemy przesuszenia błon śluzowych i rogówki. Gdy oczy pieką podczas pracy, pomocny może być żel ze świetlika, a w razie poważniejszych problemów należy zaopatrzyć się w sztuczne łzy. Taki preparat nie tylko przynosi ulgę, ale także chroni oko przed infekcjami.