Jak wyleczyć jęczmień na oku domowym sposobem?

Opiekun artykułu: justynkaab
Advertising
Jak wyleczyć jęczmień na oku domowym sposobem?

Jak wyleczyć jęczmień na oku domowym sposobem?

Ból, opuchlizna, swędzenie – to wszystko wiąże się z jęczmieniem, który może znienacka pojawić się na oku. Na początku jest niewielkim zgrubieniem, które łatwo zignorować, dopóki nie napuchnie i nie stanie się elementem nie tylko nieestetycznym, ale przede wszystkim przeszkadzającym. Jeżeli jęczmień jest bardzo duży i sprawia ból, konieczne jest udanie się do lekarza, jednak warto także znać kilka domowych sposobów na pozbycie się uciążliwego elementu.

Advertising
Advertising
  • Złoto i srebro

    Złoto i srebro

    Pocieranie jęczmienia złotym lub srebrnym pierścionkiem to nie wymysł babć i dziadków. Metale mają zdolności bakteriobójcze, a właśnie przez bakterie rozwija się jęczmień. W związku z tym warto zastosować porady sprzed dekad i delikatnie pocierać jęczmień obrączką. Nie można tego robić pierścionkiem dopiero co wyjętym z pojemnika na biżuterię. Trzeba najpierw dokładnie odkazić metal, najlepiej przy pomocy spirytusu, i delikatnie nagrzać, np. w piekarniku, a dopiero po tym przykładać metal do bolącego, podrażnionego miejsca.

  • Zielona herbata

    Zielona herbata

    Pozytywne właściwości zielonej herbaty są szeroko znane, jednak warto stosować ją nie tylko jako środek na odchudzanie, ale również jako sposób na leczenie jęczmienia. Wystarczy przygotować napar i zrobić z niego okłady. Listki zielonej herbaty – ewentualnie herbatę ekspresową – zaparzyć w ciepłej wodzie, a następnie nasączyć wacik lub watę i przyłożyć do zakażonego miejsca. Przymocować, np. bandażem, w taki sposób, żeby wata nie spadła i pozostawić na całą noc. Przy tym należy pamiętać, żeby opatrunek nie był bardzo mocny, gdyż oko musi oddychać.

  • Lecznicze okłady

    Lecznicze okłady

    Poza zieloną herbatą istnieje jeszcze kilka leczniczych naparów, które sprawiają, że jęczmień szybciej dojrzewa i pęka, uwalniając zbierającą się w nim ropę. Takie napary można zrobić przede wszystkim z bakteriobójczego rumianku albo zwykłej czarnej herbaty. Wybrany specyfik zaparzyć w ciepłej wodzie i ostudzić, a następnie zamoczyć w pachnącej wodzie waciki i przyłożyć je na oczy – można na jedno i drugie, nawet jeśli jest zdrowie, gdyż oba napary działają łagodząco na zmęczenie oczu. Pozostawić na 15 – 20 minut, po czym zdjąć.

  • Wewnętrzne oczyszczanie

    Wewnętrzne oczyszczanie

    Zabrudzenia, toksyny, nie tylko z zewnątrz, ale i znajdujące się wewnątrz organizmu przyczyniają się do powstawania jęczmieni. W związku z tym należy usuwać je także od środka, co wspomoże leczenie jęczmieni i zapobiegnie ich przyszłemu pojawianiu się na oku. Dobrze sprawdzi się napój z mniszka lekarskiego, który delikatnie, naturalnie usuwa zanieczyszczenia osiadające w organizmie. Napar z mniszka należy pić 2 razy dziennie, najlepiej rano oraz w południe.