Dobre sposoby na suche oczy
Dobre sposoby na suche oczy
Odpowiednie nawilżenie oczu to ochrona oka, która zapewnia mu bezpieczeństwo przed infekcjami oraz poprawne funkcjonowanie. Im mniejsze nawilżenie, tym więcej dolegliwości można zaobserwować – pieczenie, swędzenie, uczucie tzw. piasku pod oczami, szybkie zmęczenie oka. Wszystko to jest spowodowane nadmiernie przesuszonymi oczami. Czasami jest to spowodowane chorobą, jednak w obecnych czasach, kiedy codziennie używa się komputerów więcej niż 2 – 3 godziny dziennie, to one są głównymi winowajcami suchego oka.
Gimnastyka oka
Nie należy lekceważyć znaczenia ćwiczeń oka dla jego poprawnego funkcjonowania, dobrego wzroku oraz działania kanalików łzowych. Pracując przy komputerze, przynajmniej raz na godzinę należy zrobić sobie przerwę na 5 – 10 minut i oderwać wzrok od komputera. W tym czasie najlepiej wstać z krzesła, podejść do okna i popatrzeć w dal. Już samo to jest ćwiczeniem, które poprawia stan wzroku. Poza nim można wykonywać oczami ósemki lub odwrócone ósemki, które ćwiczą mięśnie oka, sprawiając, że nie są one spięte i nie blokują działania kanalików łzowych.
Nawilżanie oka
Osoby cierpiące z powodu suchych oczu powinny dbać o ich nawilżanie. Oznacza to przede wszystkim stosowanie sztucznych łez lub kropli do oczu. W aptece można otrzymać jeden i drugi specyfik w cenach od 5 do 30 złotych. Sztuczne łzy są zazwyczaj droższym specyfikiem, ale przydatnym dla osób, które codziennie czują kłucie pod powiekami, długo pracują przy komputerze albo mało śpią, co również jest przyczyną. Krople do oczu poza działaniem nawilżającym mogą także odświeżać oczy i leczyć drobne infekcje. W zależności od rodzaju specyfiku można stosować go 1 – 4 razy na dobę, kierując się wskazówkami na ulotce. Nosząc soczewki kontaktowe, warto pamiętać, że można je włożyć dopiero 15 – 20 minut po zakropleniu oka.
Okłady na oczy
Tak, jak w przypadku bólu oczu z powodu alergii lub zmęczenia, tak w przypadku suchych oczu można stosować okłady. Jednak tym razem powinny to być ciepłe, ale nie gorące okłady, które usprawnią działanie kanalików łzowych. Powinny je stosować osoby, które nie lubią zakraplać oczu albo dla których jest to za mała pomoc. Ciepłe kompresy można wykonywać 1 – 2 razy dziennie. Wystarczy czysty ręcznik albo jałową gazę namoczyć w ciepłej wodzie i położyć na oczach na 10 minut. Już po zdjęciu kompresu będzie się czuło odprężenie oczu, natomiast regularne stosowanie poskutkuje lepszym nawilżeniem.
Zdrowa dieta
To, co się jada oraz pija, również ma wpływ na oczy, które do prawidłowego funkcjonowania – w tym nawilżania oka – potrzebują odpowiednich elementów. Są to przede wszystkim witamina A, E oraz kwasy omega-3. Witaminy można znaleźć przede wszystkim w marchewce oraz warzywach, zwłaszcza zielonych, w których znajduje się także wiele przydatnych kwasów. Natomiast jedząc ryby i owoce morza, dostarcza się oczom większej ilości kwasów omega-3. Jeżeli oczy mają niezbędne składniki, ich funkcjonowanie jest prawidłowe. Z tego powodu warto pić również dużo wody, przynajmniej 2 litry dziennie, ponieważ wpływa to na nawilżenie całego ciała, łącznie z gałką oczną.