Sposoby zapobiegania zapaleniu spojówek

Opiekun artykułu: kornelia
Advertising
Sposoby zapobiegania zapaleniu spojówek

Sposoby zapobiegania zapaleniu spojówek

Oko jest bardzo wrażliwym narządem, więc należy o nie odpowiednio dbać, aby działało prawidłowo i nie poddawało się infekcjom. Zapalenie spojówek jest jednym z częściej spotykanych problemów. Jego przyczyny są bardzo różne, jednak objawy zawsze tak samo nieprzyjemne. Zamiast leczyć oko, lepiej zapobiegać nieprzyjemnej chorobie.

Advertising
Advertising
  • Higiena osobista

    Higiena osobista

    Jedną z podstaw zapobiegania zapaleniu spojówek jest właściwa higiena osobista. Zaczyna się ona już w momencie mycia rąk. Należy myć je często, mydłem i ciepłą wodą, i dokładnie wycierać, zwłaszcza po wykonywaniu zajęć, które wymagały pobrudzenia się. Pod żadnym pozorem nie powinno się dotykać brudnymi rękami oka ani jego okolic, ponieważ może to powodować przeniesienie się bakterii odpowiedzialnych za chorobę. Dodatkowo należy pamiętać o posiadaniu własnych ręczników i nieużywaniu tych, które należą do innych członków rodziny.

  • Ostrożnie z kosmetykami

    Ostrożnie z kosmetykami

    Również kosmetyki mogą spowodować rozwój choroby, więc trzeba na nie szczególnie uważać. Przede wszystkim nie używać przeterminowanych oraz odstawiać te, które wywołują niepożądane reakcje. Jeżeli po nałożeniu cienia na powieki, kredki do oczu, tuszu lub kremu do oczu odczuwa się swędzenie, pieczenie lub widać zaczerwienienie, jest to znak, aby odstawić je. Reakcje alergiczne prowadzą do zapalenia spojówek, dlatego lepiej kupować kosmetyki dla alergików, które są łagodniejsze i zapewniają oku bezpieczeństwo.

  • Odpowiednie światło

    Odpowiednie światło

    Zapalenie spojówek może być wywołane również przez nieodpowiednie warunki, w jakich pracują oczy, zwłaszcza przy czytaniu. Najlepszym światłem do czytania jest światło dzienne, jednak czasami ciężko znaleźć czas na to w ciągu dnia i wiele osób decyduje się na lekturę dopiero przed snem. Aby nie zaszkodzić oczom, należy zadbać o dobre światło, które nie będzie raziło, ale nie będzie też zbyt ciemne. Najlepiej, żeby czytaniu nie towarzyszyła lampa fluorescencyjna. Dobrze jest również robić krótkie przerwy – podnosić wzrok znad kartki i przez 30 sekund patrzeć w dal.

  • Praca przy komputerze

    Również praca, zwłaszcza długotrwała, naraża oczy na rozwój zapalenia spojówek. Z tego powodu ważne są przerwy w pracy przy monitorze. Oznacza to nie zmianę stron ze strony do pracy na stronę rozrywkową, lecz wstanie od komputera, spojrzenie na widok za oknem, spojrzenie w dal lub położenie się i zamknięcie oczu na 5 minut. Dzięki temu oczy przestają być zmęczone i nie są nadmiernie przesuszone, co mogłoby prowadzić do rozwoju zapalenia.

  • Okulary i szkła kontaktowe

    Okulary i szkła kontaktowe

    Osoby borykające się z wadami wzroku używają albo okularów, albo szkieł kontaktowych. Obie pomoce wymagają odpowiedniej pielęgnacji, jednak szczególnie należy uważać przy stosowaniu soczewek kontaktowych. Muszą one być dobrane odpowiednio do wady wzroku, w przeciwnym razie męczą oczy i pogłębiają wadę. Drugą istotną rzeczą jest zakładanie ich i zdejmowanie zawsze przy pomocy dokładnie umytych i wysuszonych dłoni oraz przechowywanie w odpowiednio przystosowanym do tego płynie. Nie powinno się również używać soczewek uszkodzonych ani po terminie ważności, ponieważ gromadzi się na nich wtedy najwięcej bakterii oraz szkodliwych zanieczyszczeń.