Jak wyleczyć jęczmień na oku domowymi sposobami?
Jak wyleczyć jęczmień na oku domowymi sposobami?
Jęczmień na oku to grudkowaty ropień, który powstaje na skutek zakażenia gronkowcem. Powieka staje się opuchnięta i bolesna, a oko łzawi i jest nadwrażliwe na światło. Są to nieprzyjemne dolegliwości, ale jęczmień na ogół znika samoistnie w ciągu tygodnia. Jeśli od razu po pojawieniu się ropnia udamy się do lekarza, przepisze odpowiednie antybiotyki w postaci kropli albo maści. Co jednak zrobić, gdy nie mamy czasu iść do okulisty, a chore miejsce swędzi i boli, zaś opuchlizna utrudnia nam widzenie? Czy warto stosować domowe sposoby, a pocieranie złotą obrączką pomaga? Jak wyleczyć jęczmień na oku domowymi sposobami, dowiesz się z tego artykułu.
Tajemnica złotej obrączki
Pocieranie jęczmienia złotą obrączką rzeczywiście pomaga, wiele osób to potwierdzi. Wbrew zagorzałym sceptykom, nie jest to zabobon. Należy jedynie obrączkę odpowiednio przygotować. Powinna być zdezynfekowana, żeby nie wprowadzić w chore miejsce nowych bakterii. Następnie rozgrzewamy ją, pocierając o czystą ściereczkę. Ciepłą obrączką masujemy chore miejsce. Na czym polega sekret tego sposobu? Po pierwsze, złoto jest metalem szlachetnym i ma własności bakteriobójcze. Po drugie, ciepło jest czynnikiem przyspieszającym gojenie się ropnia, gdyż ułatwia wypłynięcie ropy na zewnątrz i ustąpienie dzięki temu stanu zapalnego.
Ciepłe okłady
Ciepłe okłady są bardzo skuteczne w przypadku jęczmienia. Oprócz znanego sposobu polegającego na pocieraniu złotą obrączką, znany jest jeszcze drugi, gdzie wykorzystuje się gotowane jajko. Gotujemy jajko na twardo, wyjmujemy z wody, wycieramy i zawijamy w suchą chusteczkę, a następnie przykładamy do ropnia. Ciepły okład można zrobić także z zielonej herbaty (zaparzamy saszetkę herbaty, odciskamy i używamy jako kompresu). Zamiast zielonej herbaty możemy użyć ziół w torebce do zaparzania (na przykład rumianku). Jeśli mamy w domu zioła suszone (rumianek, nagietek albo świetlik), możemy przygotować napar na okłady. Zalewamy 2 łyżeczki ziół gorącą wodą i parzymy pod przykryciem do 10 minut. W ciepłym naparze moczymy wacik i robimy z niego kompres na oko kilka razy w ciągu dnia. Napar można zrobić także z natki pietruszki, liści malin albo akacji. Skuteczne są także okłady z samej ciepłej wody.
Łagodzenie objawów
Domowymi sposobami można złagodzić przykre dolegliwości związane z wystąpieniem jęczmienia. Opuchliznę oka i swędzenie zmniejszymy, stosując papkę z utartego ziemniaka. Okładamy nią chore miejsce. Skuteczny jest także kompres z ogrzanych liści gujawy zawiniętych w czystą wilgotną ściereczkę. Można także przygotować samemu krople do oczu, na przykład z kurkumy. Rozpuszczamy sproszkowaną kurkumę w wodzie, zagotowujemy, a po odcedzeniu mamy już gotowe krople. Podobnie możemy przygotować krople z szafranu. Zagotowujemy szafran w wodzie, a po schłodzeniu przecedzamy starannie (płyn musi być czysty, bez zawiesiny). Do przemywania oczu możemy natomiast zastosować wywar z nasion kolendry.