Jak zadbać o oczy w porze zimowej?

Opiekun artykułu: kabukiman
Advertising
Jak zadbać o oczy w porze zimowej?

Jak zadbać o oczy w porze zimowej?

Zima stwarza potencjalne ryzyko wystąpienia dolegliwości naszych oczu. Powietrze, które jest mroźne na dworze, a suche w ogrzewanych pomieszczeniach, może doprowadzić do ich pieczenia i łzawienia. Komfortu dla naszego narządu wzroku pozbywamy się w okresie zimy poprzez sztuczne oświetlenie, na które jesteśmy narażeni bardziej niż w słoneczne wiosenne i letnie dni. Oczom nie służy także dłuższe przebywanie przed telewizorem czy monitorem komputera, które praktykowane jest przez nas zimą z racji aury za oknem. Dowiedz się, jak możesz pomóc swoim oczom podczas zimowych warunków.

Advertising
Advertising
  • W pracy i w domu

    Suche powietrze w pomieszczeniach, sztuczne oświetlenie i praca przed komputerem to najwięksi wrogowie naszych oczu. Musisz zadbać o otoczenie, w którym przebywasz, aby jak najmniej im szkodziło. Do powszechnych objawów świadczących o zmęczeniu i nadwyrężeniu oczu zalicza się: przekrwienie, pieczenie, nadmierne wydzielanie łez, a nawet ból głowy. Jeżeli pracujesz przy komputerze, pamiętaj, aby monitor ustawić w odległości 40 – 50 cm od oczu. Rób przerwy w pracy. Wykonuj ćwiczenie, które odpręża wzrok. Co jakiś czas przesuń go na najbardziej oddalony punkt, najlepiej za oknem. Zamykaj oczy na kilka sekund. Jeżeli to możliwe, zadbaj o to, aby w pomieszczeniu, w którym pracujesz, nie było zbyt jaskrawego światła (jarzeniówki), poważnie szkodzącego oczom. Pamiętaj o dodatkowej lampce przy komputerze, która pozwoli na mniejszy wysiłek wzroku. W kwestii powietrza w pomieszczeniu nie zapominaj o jego odpowiednim nawilżeniu. Przebywanie w miejscach klimatyzowanych i ogrzewanych doprowadzić może do zespołu suchego oka. Stosuj nawilżacze powietrza i często wietrz pomieszczenia. Do snu wyłącz wszelkie źródła światła. Aby oczy mogły dobrze wypocząć, muszą mieć całkowitą ciemność.

  • Stosuj nawilżające krople

    Stosuj nawilżające krople

    To, co zimą może zaszkodzić naszym oczom, doprowadza zazwyczaj do nieodpowiedniego wydzielania łez. Warto sięgać wówczas po sztuczne ich substytuty w postaci kropli. Pamiętaj, aby wykorzystać otwarte krople w przeciągu 1 miesiąca. Po upływie tego czasu tracą sterylność.

  • Pamiętaj o diecie

    Zimą wprowadź dietę, która zadba o Twój wzrok. Na zimowym talerzu powinny znajdować się: marchewka, pomidor, brukselka, szpinak, brokuły, czerwone winogrona, kasze, pełnoziarniste pieczywo, wielozbożowe płatki.

  • Kompresy ziołowe

    Kompresy ziołowe

    Kojące kompresy z ziół mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Możesz zaparzyć dwie saszetki rumianku, wystudzić i położyć je na powieki na około 15 minut. Drugą ziołową ulgę sprawi Twoim oczom świetlik. Sproszkowane ziele świetlika zalej wrzątkiem. Po ostygnięciu namocz w naparze płatki kosmetyczne i połóż na powieki na 10 minut.