Jak dbać o swoje oczy?

Opiekun artykułu: zula
Advertising
Jak dbać o swoje oczy?

Jak dbać o swoje oczy?

Wzrok jest naszym podstawowym zmysłem i jakość widzenia przekłada się na jakość naszego życia. Dlatego trzeba dbać o swoje oczy, by jak najdłużej mogły nam służyć. Na kondycję wzroku wpływa bardzo wiele czynników, nieraz pozornie w ogóle z widzeniem nie związanych. Warto je poznać, aby odpowiednio zadbać o swoje oczy i cieszyć się pięknem otaczającego świata.

Advertising
Advertising
  • Przeciwutleniacze

    Przeciwutleniacze są bardzo ważne dla kondycji naszych oczu. Dlatego w diecie nie powinno zabraknąć warzyw i owoców zawierających witaminy A, E oraz C. Potrzebujemy także nabiału, kwasów omega-3 oraz luteiny, która jest nie tylko przeciwutleniaczem, ale także ważnym składnikiem plamki żółtej. Brak luteiny może doprowadzić do pogorszenia wzroku.

  • Oczy piękne i zdrowe

    Oczy piękne i zdrowe

    Makijaż oczu z pewnością podkreśla urodę i w wielu sytuacjach trudno się bez niego obyć. Trzeba jednak stosować kosmetyki, a zwłaszcza w bezpośredniej bliskości oczu, we właściwy sposób. Nie powinny być przeterminowane ani kiepskiej jakości, aby nie powodowały reakcji alergicznych czy stanów zapalnych. Nie można zapominać o starannym demakijażu za pomocą odpowiednich preparatów. Do demakijażu oczu należy używać właściwych kosmetyków do tego przeznaczonych.

  • Oświetlenie

    Bardzo ważne dla naszych oczu jest właściwe oświetlenie. Nie należy czytać przy zbyt słabym świetle (rodzice pewnie nieraz o tym przypominali), odległość oczu od książki też powinna być właściwa. Nie jest najlepszym nawykiem czytanie w łóżku, trudno wtedy zapewnić właściwą pozycję oraz oświetlenie. Niezdrowe jest przebywanie przez długi czas w pomieszczeniu, gdzie jest tylko światło sztuczne. Koniecznie trzeba, mając taką pracę, pamiętać o wyjściu na spacer, by popatrzeć na zieleń, która koi wzrok.

  • Ostrożnie z telewizją

    Ekran telewizora to nie jest coś, na czym powinniśmy skupiać wzrok przez dłuższy czas. Kiedy oglądamy programy w telewizji, co pewien czas trzeba zrobić przerwę i zwrócić wzrok na coś innego, by odpoczął od poświaty ekranu. Ważne jest także, jak jest oświetlone pomieszczenie, w którym oglądamy telewizję. Jeśli lubimy oglądać filmy w ciemnym pokoju, powstaje duży kontrast między ekranem i tłem, co jest bardzo szkodliwe dla oczu. Podczas oglądania telewizji nie powinno być całkiem ciemno, należy włączyć boczne światło.

  • Problem z komputerem

    Często bardzo dużo czasu spędzamy, patrząc w monitor. Komputera używamy w pracy, a także w domu, gdyż służy do komunikacji i dostarcza nam rozrywki. Dla naszych oczu jest to zabójcze. Długie patrzenie w ekran monitora nie tylko osłabia wzrok, ale może też być przyczyną wykształcenia się zespołu suchego oka. Aby uniknąć problemów, trzeba robić przerwy w pracy i odchodzić od komputera, a także co pewien czas zwracać wzrok w innym kierunku, by oczy mogły chwilę odpocząć. Jeśli oczy pieką i są zaczerwienione, zanim rozwinie się poważniejsza dolegliwość, można zastosować kojący żel ze świetlika. Bardzo ważne jest oświetlenie stanowiska pracy – jasny ekran nie powinien zbyt silnie kontrastować z tłem.

  • Oko nie lubi suszy

    Przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych albo wyposażonych w centralne ogrzewanie może być szkodliwe dla naszych oczu, jeśli jest tam zbyt sucho. Gdy oczy są suche i pieką, pomóc mogą nam sztuczne łzy, umożliwiające łagodzenie dolegliwości związanych z zespołem suchego oka. Warto także pamiętać, by wypijać odpowiednią ilość wody w ciągu dnia, by nie dopuścić do przesuszenia śluzówek.

  • Ostrożnie ze słońcem

    Ostrożnie ze słońcem

    Słońce oglądane okiem niezabezpieczonym przed działaniem promieni ultrafioletowych może okazać się groźne. Jeśli dużo przebywasz na słońcu, na przykład podczas pobytu nad morzem, zaopatrz się w okulary z odpowiednim filtrem. Trzeba także używać specjalnych okularów, korzystając z solarium. Powinna dostarczyć je obsługa obiektu.