Przez jakie błędy nie przestajesz tyć?

Opiekun artykułu: jaanek
Advertising
Przez jakie błędy nie przestajesz tyć?

Przez jakie błędy nie przestajesz tyć?

Odchudzanie to czasem ciężki i długi proces, nawet wówczas, kiedy mamy naprawdę dużo cierpliwości, samozaparcia oraz silnej woli. Nie zawsze bowiem wszystko idzie po naszej myśli. Czasem nie chudniemy w tak zawrotnym tempie, jakbyśmy sobie tego życzyli, czasem waga przez kilka tygodni stoi w miejscu, a innym razem wszystko, co zrzuciliśmy, znowu do nas wraca i musimy zaczynać od początku. W odchudzaniu nie jest ważne tylko ograniczenie spożywanych kalorii oraz wyrzucenie z jadłospisu niektórych produktów. Liczy się również regularność oraz mądre podejście, które sprawi, że zaczniesz myśleć o nowych nawykach jak o nowym sposobie na życie, a nie prawdziwej udręce. Chcesz wiedzieć, jakie błędy, które popełniasz codziennie, nie pozwalają ci schudnąć? Koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Advertising
Advertising
  • Produkty typu light

    Produkty typu light

    Produkty typu light kuszą nas ze sklepowych półek. Próbują nam wmówić, że są przecież tak samo smaczne, jak ich niedietetyczne odpowiedniki, ale za to mają mniej kalorii i można spożywać je do woli. Jeśli i ty dajesz się skusić na chipsy, ciastka, jogurty, serki czy majonezy w wersji light, to może właśnie dlatego nie widzisz różnicy w swojej wadze. Light w praktyce oznacza to, iż produkt ma mniej tłuszczu, co nie jest jednoznaczne z tym, że jest zdrowszy. Zazwyczaj mają one bowiem więcej cukru, soli, a także innych składników, jak chociażby ulepszaczy smaku.

  • Ukryty cukier

    Starasz się jeść zdrowo. Na śniadanie jesz miseczkę musli, na obiad sałatkę z pysznym sosem czosnkowym, a na przekąskę popołudniową jogurt z dodatkiem owoców. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że musli, jogurt oraz sos kupiłaś w sklepie, najczęściej nie patrząc nawet na ich skład. Niestety, produkty takie jak kupne płatki oraz owocowe jogurty zawierają duże ilości cukru i syropu glukozowo-fruktozowego, które na diecie nie są z całą pewnością wskazane. I nie daj się zwieść, zawierają je także pozornie słone sosy, a nawet chipsy czy paluszki.

  • Bilans kaloryczny

    Aby schudnąć, musimy najczęściej ograniczyć liczbę spożywanych kalorii – to przecież właśnie z powodu nadmiernej ich liczby tyjemy. Niestety, większość z nas zbyt optymistycznie, delikatnie mówiąc, oblicza kalorie, które zjada na co dzień, zaniżając wagę albo kaloryczność na 100 g danego produktu. To duży błąd, który może prowadzić do tego, iż zamiast chudnąć, będziesz ciągle stała ze swoją wagą w miejscu albo, co gorsze, nadal tyła. Nie chodzi o to, aby obsesyjnie liczyć kalorie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, ile naprawdę dziennie ich zjadasz. To klucz do twojego sukcesu.

  • Podjadanie

    Podjadanie

    Podjadanie to kolejny z poważnych błędów, który nie dość, że niweczy wszystkie podjęte odchudzające wysiłki, to jeszcze trudno go pokonać. Podjadanie może wynikać chociażby ze stresu albo z nudy. Najlepiej więc, gdybyś zmniejszyła porcje zjadanych posiłków, a zwiększyła ich częstotliwość, nawet do 6 dziennie. Wówczas jeśli porcje naprawdę zostaną podzielone i będą małe, nie będziesz miała ochoty podjadać, gdyż będzie jadła swoje posiłki mniej więcej co dwie godziny. Ważne również, aby przez te dwie godziny mieć co robić. Kiedy położysz się przed telewizorem, to zapewne szybciej sięgniesz po ciastko niż wówczas, gdybyś wyszła na spacer albo zajęła się porządkami domowymi.