Jaka dieta jest właściwa przy treningu siłowym?
Jaka dieta jest właściwa przy treningu siłowym?
Trening zdrowotny to nie tylko ćwiczenia wytrzymałościowe (jazda na rowerze, pływanie, bieganie), ale także oporowe, będące podstawą treningu siłowego. Są one konieczne dla zachowania zdrowia i sprawności fizycznej. Umożliwiają zwiększenie masy mięśniowej i poprawę sylwetki. Dzięki takim ćwiczeniom stajemy się silniejsi. Trening siłowy zapobiega skutkom starzenia się i wpływa pozytywnie na naszą witalność. Aby jednak był skuteczny, należy odpowiednio się odżywiać. Warunkiem powodzenia jest bowiem zarówno odpowiednio dawkowany odpoczynek, jak i właściwa dieta.
Trening siłowy wymaga zachowania właściwej diety oraz odpowiedniego dawkowania odpoczynku (jeden albo dwa dni przerwy między treningami oraz siedem – osiem godzin snu).
Dlaczego trening siłowy jest taki ważny?
Połączony z odpowiednią dietą trening siłowy umożliwia rozwój mięśni, a jest to bardzo ważne nie tylko ze względów zdrowotnych czy estetycznych. Tkanka mięśniowa decyduje o tempie naszej przemiany materii, gdyż zużywa dużo energii (w przeciwieństwie do tkanki tłuszczowej – dlatego jeśli chcemy schudnąć, nie powinniśmy zaniedbywać treningu fizycznego). Poza tym trening siłowy poprawia stan stawów i zwiększa wytrzymałość kości, zapobiegając osteoporozie. Reguluje ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu, zapobiega chorobom układu krążenia, cukrzycy oraz otyłości i wzmacnia odporność. Opóźnia procesy starzenia, rozładowuje stres, dodaje pewności siebie i energii. Trenując, stajemy się silni nie tylko fizycznie. Trening uczy bowiem dyscypliny i determinacji.
Co powinno się jeść przed treningiem?
Przed treningiem należy dostarczyć organizmowi przede wszystkim węglowodanów, zwłaszcza złożonych. Dostarczają one energii potrzebnej do ćwiczeń. Tak więc powinno się jeść kasze, makarony, płatki zbożowe, razowe pieczywo, a także warzywa i owoce. Istotne jest również białko, konieczne dla rozbudowy mięśni. W diecie powinny się znaleźć twaróg, jogurty, mleko, chude mięso i ryby, jaja, soja, warzywa strączkowe. Należy jednak unikać potraw ciężkostrawnych, smażonych czy tłustego mięsa. Warto także pamiętać o oleju roślinnym, orzechach, pestkach słonecznika i dyni, które dostarczają oprócz tłuszczu (niezbędnego w naszym pożywieniu, tyle że we właściwych proporcjach) także cennych składników mineralnych oraz witamin. Przed treningiem można zjeść na przykład musli, płatki owsiane, ryż brązowy z jabłkiem, kanapki z razowego chleba z masłem, chudą wędliną i kiełkami rzodkiewki.
Dlaczego nie należy jeść tuż przed treningiem?
Jeśli planujemy trening, powinniśmy zjeść posiłek najpóźniej dwie godziny przed nim. Zostanie on wówczas już przyswojony, poziom glikogenu w mięśniach wzrośnie i będziemy przygotowani do długotrwałego wysiłku. Posiłek zjedzony później spowoduje, że wystąpi hipoglikemia i pojawi się zmęczenie.
Co należy jeść po treningu?
Posiłek zjedzony nie wcześniej niż około pół godziny po treningu powinien zapewnić organizmowi regenerację. Podczas ćwiczeń wzrosło zużycie witamin, wraz z potem straciliśmy wiele składników mineralnych (sód, wapń i magnez) i teraz trzeba uzupełnić ich niedobór. Należy również pić wodę, gdyż pocenie się powoduje niedobór płynów. Oprócz tych składników potrzebne jest białko jako podstawowy budulec tkanki mięśniowej. Po treningu można zjeść na przykład pierś z indyka z fasolką szparagową i brązowym ryżem, a na deser banany czy gorzką czekoladę.