Czego nie należy wkładać do mikrofalówki?
Czego nie należy wkładać do mikrofalówki?
Nie da się zaprzeczyć, że mikrofalówka jest bardzo przydatnym urządzeniem. Szybkie odgrzewanie posiłków, podgrzewanie mleka, pomoc przy przygotowywaniu niektórych potraw. Niektórzy tak bardzo przyzwyczajają się do niej, że chętnie włożyliby wszystko do środka, jednak nie wolno tego robić. Są produkty, które pod żadnym pozorem nie powinny się w niej znaleźć.
Jajka
Niezależnie od tego, czy w stanie surowym, czy ugotowane do mikrofalówki nie powinny trafiać jajka. Zawierają one w sobie bardzo dużo wody. Gdy mikrofalówka zaczyna nagrzewać jedzenie, ciśnienie w skorupce podnosi się, prowadząc do wybuchu, który brudzi całe urządzenie. Dotyczy to również jajek w każdej innej postaci. Żadne środki nie są w stanie zapobiec takiej reakcji, dlatego cokolwiek słyszy się o „cudownych sposobach” pozwalających na wkładanie jajek do mikrofalówki, nie jest to prawda.
Owoce
Również owoce nie nadają się do przygotowywania w mikrofalówce. Jest to niezależne od rodzaju owocu. Podobnie jak jajka, mają one w sobie dużo wody i rozgrzane mogą ubrudzić całą mikrofalówkę. Szczególnie niebezpieczne są rodzynki. Pod wpływem ciepła rozpryskują się wewnątrz sprzętu, tworząc plamy, które są niemal niemożliwe do usunięcia.
Papryka
Papryka, chociaż wchodzi w skład wielu potraw, nie powinna być wkładana do mikrofalówki. W przeciwieństwie do owoców w wyniku działania ciepła nie rozpryśnie się wewnątrz sprzętu i przetrwa, nieznacznie zmieniając swój kształt. Tym, co jest niebezpieczne we wkładaniu jej do mikrofalówki, jest kapsaicyna, składnik odpowiedzialny za ostry smak. W trakcie nagrzewania dochodzi do uwolnienia się go z warzywa, przez co po otwarciu mikrofalówki do nosa oraz oczu może dostać się gorący, ostry podmuch, który bywa przyczyną bólu, a nawet poparzeń.
Folia aluminiowa
Lepiej nie wkładać do mikrofalówki jedzenia owiniętego w folię aluminiową ani samej folii aluminiowej. Jest ona cienka i niepozorna, jednak pod wpływem wytwarzanego w mikrofalówce ciepła uwalniają się znajdujące w niej ładunki elektryczne. Może to stać się przyczyną uszkodzenia mikrofalówki lub nawet pożaru.
Zamknięte pojemniki
Podgrzewanie jedzenia w mikrofalówce jest proste, wystarczy włożyć, ustawić temperaturę i wyjąć, jednak wkładając pożywienie w pojemniku, łatwo popełnić błąd. Nie powinno się wkładać do środka sprzętu zamkniętych pojemników, niezależnie od tworzywa, z którego zostały wykonane. Jeśli pojemnik jest zamknięty, w czasie nagrzewania może dojść do wybuchu i zabrudzenia ścianek. Z tego powodu przed włożeniem czegokolwiek w pudełku do urządzenia, należy je otworzyć, wtedy nie dojdzie do niechcianej reakcji.