Jaka jest rola minerałów w organizmie?

Opiekun artykułu: malin
Advertising
Jaka jest rola minerałów w organizmie?

Jaka jest rola minerałów w organizmie?

Pierwiastki w naszym organizmie służą do prawidłowej pracy serca, są budulcem układu kostnego i mięśniowego. Mają również pozytywny wpływ na pracę wszystkich naszych narządów oraz chronią przed wieloma schorzeniami i dolegliwościami. Warto zwracać uwagę nawet na niewielkie objawy ze strony naszego organizmu, które mogą świadczyć o ich niedoborze. Spójrzmy na minerały, które najbardziej są nam potrzebne i na objawy świadczące o ich niedoborze.

Advertising
Advertising
  • Magnez

    Magnez

    Gdy jest go za mało w organizmie, mogą pojawić się zaburzenia rytmu serca oraz skurcze łydek. Brak tego minerału spowoduje również kiepski nastrój, kłopoty z koncentracją oraz osłabienie zębów i kości. Magnez odpowiada bowiem za skurcz i rozkurcz mięśni i wspomaga pracę układu nerwowego. Zanim sięgniesz po suplement, wprowadź do swojej diety poniższe produkty:
    * otręby pszenne,
    * kasza gryczana,
    * pestki dyni,
    * migdały,
    * gorzka czekolada.

  • Żelazo

    Żelazo

    Odpowiada ono za produkcję hemoglobiny, której zbyt mała ilość w organizmie powoduje niedokrwistość. Objawami niedoboru żelaza są zazwyczaj: ogólne osłabienie, zawroty głowy, bladość, zła kondycja włosów i paznokci. Żelazo znajdziesz w poniższych produktach:
    * wątróbka wieprzowa,
    * kakao,
    * pestki dyni,
    * szpinak,
    * żółtka jaj.

  • Potas

    Pierwiastek ten odpowiada w naszym organizmie za prawidłowe ciśnienie krwi, prawidłowy rytm serca i pracę nerek. Dzięki temu, że ma właściwości stymulujące mięśnie i regulujące przepływ impulsów nerwowych, zapobiega napięciom nerwowym oraz apatii. O fizycznych objawach jego niedoboru mogą świadczyć obrzęki nóg, nieprawidłowa praca serca lub problemy z ciśnieniem. Ponadto może pojawić się zmęczenie lub pobudzenie nerwowe. Aby podnieść poziom potasu w organizmie, zaleca się jedzenie suszonych moreli i fig, awokado, bananów, pomidorów i marchwi.

  • Wapń

    Wapń jest budulcem kości i zębów, wpływa również na prawidłową krzepliwość krwi. Korzystnie działa na pracę mięśni i serca. Jego niedobór może powodować kłopoty z ciśnieniem oraz mogą pojawić się skurcze mięśni. Wapń znajdziesz w serze żółtym, serze mozzarella, natce pietruszki, brokułach i orzechach laskowych.

  • Cynk

    Ten pierwiastek jest odpowiedzialny za prawidłową przemianę materii i odporność organizmu. Dlatego tak ważne jest jego przyjmowanie podczas infekcji. Ponadto wpływa pozytywnie na wygląd włosów i paznokci. Można suplementować go w czasie zwiększonej pracy umysłowej, gdyż wspomaga pracę mózgu. Cynk znajdziemy w owocach morza, czerwonym mięsie, drobiowym mięsie, chlebie razowym i nasionach słonecznika.