Które przyprawy warto wprowadzić do swojej kuchni?

Opiekun artykułu: bankier
Advertising
Które przyprawy warto wprowadzić do swojej kuchni?

Które przyprawy warto wprowadzić do swojej kuchni?

Warto wprowadzać do swojej kuchni ciekawe przyprawy z różnych stron świata. To nie tylko nowe smaki, dzięki którym nasze potrawy staną się bardziej wykwintne. Przyprawy mają wiele wartości odżywczych. Przedstawiamy pięć ciekawych przypraw, których możesz zacząć używać w swojej kuchni.

Advertising
Advertising
  • Imbir

    Imbir

    Bardzo popularny w Azji, powszechnie stosowany tam jako dodatek do potraw i lekarstwo. Charakterystyczny zapach zawdzięcza olejkom eterycznym, a piekący, lekko gorzki smak substancjom żywicowym. Te olejki i żywice mają lecznicze właściwości. W Polsce imbir jest coraz bardziej znany, już nie tylko jako przyprawa do pierników, flaków czy pasztetu z zająca. Obecnie można kupić świeży korzeń imbiru i korzystać z jego leczniczych właściwości. Herbata z imbirem rozgrzewa i leczy przeziębienie. Imbir poprawia krążenie krwi, a w Azji uważany jest za afrodyzjak. Łagodzi mdłości, stosuje się go przy chorobie lokomocyjnej, a także po narkozie i chemioterapii. Działa przeciwzakrzepowo i rozkurczowo, łagodzi bóle miesiączkowe i migrenowe. Poprawia ukrwienie mózgu i zwiększa koncentrację. Wspomaga trawienie. Działa odkażająco i leczy infekcje. Dodany do kawy, neutralizuje jej szkodliwe działanie. Imbir mielony różni się smakiem od świeżego. Imbir surowy łączy się z przyprawami korzennymi: zielem angielskim, liściem laurowym, goździkami, gałką muszkatołową i pieprzem.

  • Kurkuma

    Kurkuma

    Kurkuma to typowy składnik dań indyjskich. Jest składnikiem mieszanki curry. Na Wschodzie i Bliskim Wschodzie jest używana jako przyprawa i barwnik. Ma bardzo intensywną żółtą barwę. W Indiach dodawana jest do słodkich potraw, nadając im charakterystyczny cierpki posmak. W kuchni marokańskiej stosuje się ją do przyprawiania mięs oraz dań warzywnych. Kurkuma zawiera antyoksydanty i zapobiega powstawaniu nowotworów. Działa również przeciwzapalnie i chroni wątrobę przed toksynami.

  • Kardamon

    Kardamon

    Kardamon jest (po szafranie) najdroższą przyprawą na świecie. Ma korzenny aromat z delikatną nutą cytryny. Pochodzi z Azji. Jest to częsty dodatek do dań typu curry, obowiązkowo używany jest do potrawy z ryżu nazywanej pilaw. Nadaje smak niektórym rosyjskim likierom, skandynawskim wypiekom i tureckiej kawie. Nadaje się zarówno do ostrych, jak i słodkich potraw, zwłaszcza do dań z drobiu oraz ryb i skorupiaków. Można nim przyprawiać kawę i grzane wino. Kardamon poprawia apetyt, kiedyś uważany był za lek na otyłość i stosowany w problemach trawiennych. Arabowie uważają go za afrodyzjak.

  • Kolendra

    Kolendra

    Aromatyczna kolendra używana jest głównie w kuchni azjatyckiej w daniach tajskich, indyjskich, chińskich czy wietnamskich. Sproszkowane ziarno kolendry nadaje potrawie korzenny, pikantny smak. Stosuje się je jako jeden ze składników mieszanki przyprawowej curry. Jako przyprawy używa się nie tylko zmielonego ziarna, ale i świeżych liści, liści suszonych albo całych ziaren. Kolendrę dodaje się do dań z krewetek, krabów i niektórych ryb, na przykład węgorza. Doskonale pasuje do potraw z fasoli, soi czy soczewicy. Można ją dodawać do gotowanych warzyw i zup oraz różnych rodzajów mięs. Kolendra doskonale wpływa na trawienie, pobudza apetyt, obniża także poziom cholesterolu. Dzięki antyoksydantom zapobiega nowotworom. Zawarte w niej olejki eteryczne nadają jej właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwwirusowe. Owoce kolendry mają działanie uspokajające.

  • Czubryca

    Czubryca

    Czubryca to mieszanka przyprawowa charakterystyczna dla kuchni bałkańskiej, bardzo popularna w Bułgarii. Specyficznego aromatu nadaje jej cząber górski. Ma on działanie antyseptyczne i przeciwwirusowe. Hamuje rozwój drożdżaków z rodzaju Candida, paciorkowców i gronkowców oraz pałeczek okrężnicy E. coli, hamuje aktywność wirusa HIV. Wspomaga także trawienie i chroni wątrobę. Istnieje wiele regionalnych odmian tej mieszanki. Poza cząbrem i solą morską, zawiera na ogół czosnek, różne odmiany papryki, kozieradkę, tymianek, rozmaryn. Czubryca czerwona jest ostra w smaku, a zielona – łagodna. Czubryca doskonale nadaje się do sałatek ze świeżych pomidorów i ogórków, dań z roślin strączkowych, serów, zup i mięs. Nadaje potrawom ciekawą, ziołową nutę i oryginalny smak. Czubrycy obowiązkowo trzeba dodać do leczo, potraw z soczewicy, pikantnego gulaszu. Zaostrzy smak tych potraw i sprawi, że staną się niepowtarzalne. W handlu jest dostępna mieszanka zawierająca zamiast cząbru górskiego cząber ogrodowy. To nie jest czubryca. Trzeba również zwracać uwagę, czy zamiast zdrowej soli morskiej nie użyto glutaminianu sodu.