Najlepsze roślinne źródła białka
Najlepsze roślinne źródła białka
Głównym i najlepszym źródłem białka są oczywiście produkty pochodzenia zwierzęcego – jaja, nabiał, ryby, mięso wieprzowe, drób, mleko, wszelkiego rodzaju sery. Jednakże wbrew obiegowym opiniom, nie trzeba koniecznie spożywać mięsa, by to białko do organizmu dostarczać. Weganie nie mają z tym najmniejszego problemu, ponieważ szereg produktów roślinnych jest zarazem doskonałym źródłem tego składnika. Jeśli więc jesteś weganinem lub po prostu nie przepadasz za mięsem czy produktami nabiałowymi, przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się, jak zaopatrzyć się w białko. Sztuką jest bowiem odpowiednio dobrać składniki diety, by organizm odnalazł w dostarczanych produktach wszystkie potrzebne mu do rozwoju i prawidłowego funkcjonowania mikroelementy.
Szparagi, orzeszki ziemne, kalafior
Nieocenionym źródłem białka są szparagi – to aż 3,1 gramów na osiem sztuk! A możliwości ich przyrządzenia i podania jest mnóstwo. Możesz je grillować i serwować z octem balsamicznym lub upiec, doprawiając granulowanym czosnkiem. Podobnie jest także z kalafiorem, który zawiera w sobie nie tylko dużo białka, ale i innych cennych minerałów, zapobiegających występowaniu chorób układu krążeniowo-naczyniowego. A jego przyrządzenie to mnóstwo zabawy w kuchni – kalafior doskonale sprawdza się jako składnik zapiekanki czy zupy. Najwięcej białka zawierają jednak orzeszki ziemne. Warto zabrać je ze sobą do kina czy na spacer – to o wiele zdrowsza i pożywniejsza przekąska niż słodycze czy chipsy.
Płatki owsiane, kiełki fasoli mung, migdały
Płatki owsiane są bardzo niedoceniane, stereotypowo uważa się je bowiem za odpowiednie dla dzieci. Nic bardziej mylnego. Owsianka jest idealna dla osób, które dbają o poziom prawidłowego stężenia cukru we krwi, gdyż zawiera błonnik, który pomaga stabilizować jego poziom. A form przyrządzenia jest mnóstwo – można ją podawać nie tylko na mleku, ale także z jogurtem, jabłkami czy cynamonem. Bardzo dużo białka zawierają w sobie kiełki fasoli mung. Zazwyczaj nie kupujemy ich, a jadamy je w wrapach czy daniach serwowanych w restauracji. Być może warto spróbować przyrządzić z nich coś samemu. Podobnie jak orzeszki ziemne, źródłem białka są także migdały. Co ciekawe, wspomagają one laktację, zatem szczególnie polecane są kobietom karmiącym piersią.
Szpinak, brokuły i quinoa
Szpinak jest bardzo zdrowy, nie tylko ze względu na zawartość białka, ale także żelaza. Poprawia wyniki krwi, doskonale działa na układ odpornościowy organizmu. Zawiera także bardzo dużo białka. A możliwości jego przyrządzenia jest mnóstwo: można go zapiekać w postaci zapiekanki z serem czy ziemniakami, a także podawać z drobiem czy makaronem. Zawarte w nim flawonoidy zapobiegają rozwijaniu się nowotworów i mają korzystny wpływ na oczy i kości. Podobnie działają także brokuły. Ich właściwości można przyrównać do kalafiora, gdyż należą do tej samej rodziny warzyw. Z kolei quinoa – komosa ryżowa – jest prawdziwą bombą białkową. Stanowi ono osiemnaście procent jej budulca! Z powodzeniem można ją łączyć z pozostałymi wymienionymi tutaj składnikami.