Dlaczego owoce są wartościowe?
Dlaczego owoce są wartościowe?
Owoce są niezbędnym składnikiem zdrowej diety, a poza tym są po prostu smaczne. Warto jednak wiedzieć, co dostarczają naszemu organizmowi i dlaczego ich spożycie jest takie ważne. Dlaczego owoce są wartościowe, dowiesz się z tego artykułu.
Owoce, ze względu na zawartość substancji zasadotwórczych, mają działanie odkwaszające.
Błonnik
Błonniki jest konieczny, aby procesy trawienne przebiegały właściwie. Jeśli spożywamy jedzenie pozbawione błonnika albo zawierające go za mało, grożą nam zaparcia, a nawet rak jelita grubego. Duże ilości błonnika występują w owocach jagodowych (100 g malin zawiera aż 7 g błonnika) oraz w skórce, na przykład jabłek, śliwek czy gruszek. Owoce obrane ze skórki są już pozbawione tego wartościowego składnika. Najwięcej związków pektynowych (zaliczanych do błonnika) zawierają agrest, porzeczki, jabłka i cytrusy.
Witaminy
Świeże i suszone owoce są doskonałym źródłem witamin. Witaminy C, która jest bardzo ważna dla kondycji naszego organizmu i jego odporności, dostarczają zwłaszcza grejpfruty, pomarańcze, cytryny, kiwi oraz maliny i truskawki. Melony zawierają witaminę A. Z kolei gruszki są bogate w witaminę B2, ważną dla procesów wzrostu, a także kondycji naszych włosów, paznokci i skóry.
Składniki mineralne
Śliwki zawierają żelazo, natomiast przyswajanie tego pierwiastka ułatwia kiwi. Maliny są źródłem fosforu. Morele i brzoskwinie zawierają większe ilości potasu. Owoce jagodowe zawierają wapń, żelazo i miedź. Banany mogą zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na większość składników mineralnych – są doskonałym źródłem magnezu, a poza tym zawierają cynk, miedź, fluor i jod. Brak magnezu jest przyczyną bolesnych skurczów mięśni, utrudnia też zapamiętywanie i koncentrację.
Karotenoidy
Karotenoidy to bardzo cenne przeciwutleniacze. Są również źródłem witaminy A. Występują w owocach o żółtej, czerwonej, pomarańczowej i różowej barwie, takich jak mango, morele, melony, mandarynki, czereśnie, wiśnie i arbuzy.
Które owoce są kaloryczne?
Większość owoców ma mało kalorii, ale niektóre zawierają więcej węglowodanów i są kaloryczne. Są to winogrona i daktyle (wysoka zawartość cukrów) oraz banany (dużo skrobi). Z kolei awokado zawiera nawet do 30% tłuszczu. Bardzo kaloryczne są suszone owoce, ale warto je jeść (na przykład jako dodatek do musli), gdyż zawierają o wiele więcej witamin i składników mineralnych niż świeże owoce. Najbardziej kaloryczne są suszone banany (360 kcal/100 g). Dużo wartości odżywczych mają suszone figi i morele.
Jak jeść owoce?
Osoby dorosłe powinny dziennie spożywać 3 porcje różnych owoców, aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na witaminy i składniki mineralne. Ważne jest jednak, kiedy jemy owoce. Zawierają one glukozę i fruktozę, które są węglowodanami prostymi i zostają szybko zmetabolizowane. Dlatego owoce są trawione szybko – przechodzą z żołądka do jelit (w jelicie cienkim następuje wchłanianie cukrów) w ciągu pół godziny od spożycia. Jeśli owoce jedzone są na deser po solidnym obiedzie, pozostają w żołądku i zaczynają tam fermentować, co jest bardzo niezdrowe. Najlepiej jeść owoce rano lub na drugie śniadanie, ale w połączeniu z innymi produktami. Zjedzenie samego owocu ma ten skutek, że poziom glukozy we krwi szybko wzrasta, a następnie opada, powodując nawrót uczucia głodu. Tak więc owoce nie powinny być jedzone jako przekąska.