Odchudzanie – najczęściej popełniane błędy

Opiekun artykułu: designer
Advertising
Odchudzanie – najczęściej popełniane błędy

Odchudzanie – najczęściej popełniane błędy

Często denerwujemy się tym, że mimo ciągłego odchudzania i stosowania różnego rodzaju diet, nasza waga wciąż nie jest dla nas zadowalająca. Czasami nie jesteśmy nawet świadomi błędów, jakie popełniamy podczas kuracji odchudzającej – być może to one właśnie spowalniają proces dojścia do wymarzonej wagi? Przeczytaj, jakie to błędy, by wyeliminować je w procesie starania się o idealną sylwetkę.

Advertising
Advertising
  • Ruch i sen

    Ruch i sen

    Integralnym i nieodłącznym elementem każdej diety jest ruch. Nie licz na efekty, jeśli stosujesz jedynie dietę – musisz zacząć ćwiczyć. Ponadto dobierz ćwiczenia tak, by były one wystarczająco intensywne. Istotne jest bowiem jak, a nie ile ćwiczysz. Angażuj jak najwięcej partii ciała, by pracowały wszystkie mięśnie – sprawdzą się tutaj między innymi: bieganie, pływanie czy gra w siatkówkę. Drugą ważną rzeczą jest prawidłowe wysypianie się. Każdy organizm potrzebuje odpowiedniej ilości snu, by móc się zregenerować po całym dniu aktywności. Ponadto w czasie snu produkujemy hormony, które obniżają apetyt. Natomiast jeśli chodzimy bardzo późno spać, to zwykle wieczorem coś jeszcze podjadamy – to zasadniczy błąd!

  • Złe odżywianie i stres

    Złe odżywianie i stres

    Kolejnym błędem odchudzania się jest nieregularność spożywanych posiłków. Na nic zda się głodzenie organizmu do wieczora, gdy na noc zjadamy porcję jedzenia, po której zaraz idziemy spać. Podczas snu metabolizm spowalnia się, a my nie spalamy kalorii – odkładają się one wówczas w postaci tłuszczu. Pamiętaj – śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia! Nie należy się głodzić, ale pilnuj, by nie przesadzić w drugą stronę – licz kalorie. Wbrew pozorom, słodkie napoje są prawdziwą bombą kaloryczną, podobnie jak słodycze i fast foody – unikaj jednych i drugich. Ponadto jedz mniejsze posiłki, a częściej. Uważaj na stres – nadmierne denerwowanie się powoduje produkcję kortyzolu – to hormon, który odpowiada za spowolnienie przemiany materii, a w efekcie odkładanie się tłuszczu. Poza tym stres często wzmaga apetyt.

  • Konsekwencja w dążeniu do celu

    Konsekwencja w dążeniu do celu

    Pamiętaj, że w odchudzaniu się ważną rolę odgrywa czas i cierpliwość. Nie zniechęcaj się, gdy Twoja waga stoi w miejscu po tygodniu. Ponadto nie rób sobie wolnego od diety i ćwiczeń w weekendy czy święta. Wówczas Twój organizm, chcąc wykorzystać większe dostawy kalorii, gromadzi i kumuluje ich możliwie jak największą ilość. Przytyjesz szybciej, niż Ci się wydaje, a na spadek wagi po takim urlopie od diety znów przyjdzie Ci długo czekać – cały trud pójdzie na marne. Bądź odpowiedzialna – waż się regularnie co tydzień i stosuj do porad, a sama zauważysz różnicę.