Wszystko na temat celiakii

Opiekun artykułu: matti
Advertising
Wszystko na temat celiakii

Wszystko na temat celiakii

Celiakia to choroba, przy której organizm nie toleruje glutenu. Wykrycie jej nie jest jednak takie proste. Łatwo tu o pomyłkę z innymi chorobami, gdyż objawy nie są jednoznaczne. Do podstawowych objawów, które mogą świadczyć o celiakii, zalicza się anemię, bóle brzucha, biegunki, łamliwość włosów i paznokci. Po zdecydowanej diagnozie jedynym ratunkiem jest wyeliminowanie glutenu z diety.

Advertising
Advertising
  • Jakie badania?

    Aby stwierdzić celiakię, należy wykonać szereg istotnych badań. Przede wszystkim wykonuje się badanie w celu ustalenia stężenia we krwi przeciwciał, wytwarzanych w reakcji na gluten. Ważna jest również gastroskopia i biopsja, które potwierdzają zmiany w jelitach.

  • Co wyklucza się z diety przy celiakii?

    Nietolerancja glutenu zmusza do eliminacji z diety wszystkich produktów wytworzonych z pszenicy, jęczmienia i żyta.

  • Co jest bezpieczne?

    Co jest bezpieczne?

    Zbawiennym przy tytułowej chorobie stają się produkty takie, jak: makarony z mąki kukurydzianej, ryżowej, sojowej, prosa, gryczanej oraz amarantusa. Bezpieczne są również: kasza jaglana, orzechy, soczewica, siemię lniane, sezam i słonecznik.

  • Gdzie jeszcze jest gluten?

    Niestety, gluten nie jest tylko związkiem w produktach zbożowych. Dodawany jest do wielu wyrobów, m.in. ryb w puszkach, wędlin, sosów, gotowych dań, chipsów, niektórych napojów i słodyczy. Producenci używają go do zagwarantowania produktom odpowiedniej gęstości. Chorzy muszą zwracać uwagę na skład kupowanych wyrobów. Nawet niewielka ilość glutenu w zjedzonym produkcie może skutkować złym samopoczuciem, wysypką lub innymi problemami zdrowotnymi.

  • Dieta bezglutenowa

    Dieta bezglutenowa

    Dieta taka nie może być podejmowana samodzielnie, bez konsultacji ze specjalistą. Pomimo tego, że niedostarczanie glutenu organizmowi nie rodzi ewidentnych szkód, może jednak doprowadzić do późniejszych konsekwencji. Zbilansowaniem takiej diety musi zająć się specjalista, gdyż stosowana przez dłuższy czas, nie dostarczy organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych. Organizmowi może zabraknąć: kwasu foliowego, błonnika, cynku, magnezu oraz żelaza.

  • Alergia i nadwrażliwość na gluten

    W przypadku glutenu istnieje możliwość, że organizm nie musi całkowicie go nie tolerować, a jedynie wykazywać nadwrażliwość lub reakcję uczuleniową. W przypadku alergii na gluten bezglutenową dietę wprowadza się na kilka do kilkunastu miesięcy, a po tym czasie stopniowo sprawdza się tolerancję organizmu na związek. Alergię na gluten wykrywa się za pomocą testów skórnych. Nadwrażliwość na ten związek cechuje ludzi, u których nie zdiagnozowano celiakii ani alergii, lecz ich samopoczucie po zjedzeniu produktów bogatych w gluten jest złe. Mogą dokuczać im bóle głowy, lekka wysypka czy zmęczenie. W tym przypadku stosuje się ograniczenie produktów glutenowych.