Które zioła są dobre na anemię?
Które zioła są dobre na anemię?
Z anemią boryka się wiele osób. Często choroba towarzyszy człowiekowi, który nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, uznając, że osłabienie, senność, blada skóra to jedynie chwilowe objawy wynikające ze zmęczenia pracą lub codziennymi obowiązkami. Niestety, bardzo często są to pierwsze objawy anemii, związanej z niedoborem żelaza lub problemami z jego wchłanianiem. Poza zmianą diety i środkami z apteki można pomagać sobie również ziołami.
Cenna pokrzywa
Polecanym ziołem do walki z anemią jest pokrzywa. Używa się jej nie tylko w celach pielęgnacyjnych, do włosów, ale również dla wzmocnienia całego ciała, zwłaszcza krwi. Znajduje się w niej wiele kwasów organicznych, flawonoidów oraz bogaty zestaw witamin A, C, B, K, E, jak również cenne w czasie anemii składniki mineralne – żelazo, magnez, potas, krzem, lecytyna. Można w niej także znaleźć chlorofil, który w czasie anemii jest bardzo przydatny, ponieważ jego skład jest zbliżony do składu ludzkiego osocza. Pokrzywę można przyjmować na kilka sposobów – pijąc herbatę z pokrzywy, napary, nalewki lub dodając roślinę do potraw, np. do zup i sałatek.
Cenny szczaw
Szczaw bywa jedzony chętniej niż pokrzywa i jest to bardzo słuszne, zwłaszcza przy anemii. Zupa szczawiowa, sok lub dodawanie szczawiu do sałatek może wspomóc całe ciało i pozwolić na szybsze wyleczenie się z choroby. Roślina zawiera przydatne związki organiczne, ale przede wszystkim uzupełnia niedobory żelaza i wspomaga jego wchłanianie się do krwiobiegu. Dzięki temu mobilizuje się układ krwionośny do wytwarzania większej ilości czerwonych ciałek krwi. Dodatkowym dobrym efektem jest oczyszczanie układu pokarmowego, poprawa trawienia oraz hamowanie biegunek.
Cenny mniszek lekarski
Mniszek lekarski, zwany popularnie mleczem, również jest przydatnym zielem w leczeniu anemii. Dostęp do niego jest bardzo łatwy, więc można samodzielnie zrywać niezbędną ilość, choć najlepiej z miejsc oddalonych od parkingów i dróg szybkiego ruchu. W mniszku lekarskim znajduje się dużo związków organicznych, witamina A i C oraz żelazo. Uzupełnia oni istniejące niedobory.Mniszek lekarski można przyjmować na różne sposoby. Umyty i osuszony można dodawać do wszystkich sałatek, lecz równie dobrze sprawdza się w postaci nalewek, herbaty i soku. Warto jednak pamiętać o regularnym przyjmowaniu.
Cenna lucerna
Lucerna bywa na co dzień zielem, o którym niezbyt się pamięta. Jednak gdy zachodzi konieczność zwalczania anemii, staje się niezbędna. Przede wszystkim lucerna posiada zdolność podnoszenia hemoglobiny we krwi, co jest niezwykle istotne podczas zachorowania na anemię. Tym samym jej objawy są powoli łagodzone i łatwiej dochodzi do wyleczenia.Jednocześnie lucerna ma możliwość oczyszczania krwi z toksyn, które mogą sprawiać, że choroba przybiera ostrzejszy obrót.