Jak poradzić sobie przy wzdęciach?

Opiekun artykułu: bobosior
Advertising
Jak poradzić sobie przy wzdęciach?

Jak poradzić sobie przy wzdęciach?

Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie, jak dochodzi do powstawania wzdęć. Zarówno podczas jedzenia jak i picia wraz ze śliną do żołądka dostaje się pewna ilość powietrza. To ono w połączeniu z gazami powstającymi podczas trawienia może doprowadzać do pęcznienia brzucha. Odpowiednia dieta, nawyki żywieniowe, wyeliminowanie złych przyzwyczajeń oraz wprowadzenie pewnych zasad zazwyczaj pomaga pozbyć się uporczywej dolegliwości. Przyjrzyjmy się przyczynom wzdęć, by móc wykluczyć je u siebie.

Advertising
Advertising
  • Połykanie powietrza

    Do połykania powietrza dochodzi zazwyczaj u osób nerwowych. Sprzyja temu szybkie jedzenie i wciąganie powietrza nosem podczas mówienia. Co charakterystyczne dla aerofagii, bo tak nazywa się ta dolegliwość, jest powiększanie się brzucha w miarę upływu dnia. W tym przypadku należy wyeliminować z diety napoje gazowane. Zaleca się spożywanie posiłków w spokojnych warunkach, bez nadmiernego mówienia podczas nich, oraz pracę nad umiejętnym rozładowywaniem stresu i napięcia.

  • Nieodpowiednia dieta

    Nieodpowiednia dieta

    Dieta bogata w białko i tłuszcz powoduje w organizmie nadmierną produkcję dwutlenku węgla w jelitach. W efekcie doprowadza to do odbijania się powietrza i wzdęć. Należy przyjrzeć się temu, co spożywa się w ciągu dnia. Nie wolno łączyć w jednym posiłku spożywania potraw bogatych w białko zwierzęce i roślinne. Po drugie, spożywanie tłuszczu musi zostać ograniczone. Porcje posiłków powinny być mniejsze, zwiększając ich ilość w ciągu dnia do pięciu. Nie wolno zapominać o piciu niegazowanej wody mineralnej.

  • Zespół jelita nadwrażliwego

    Wzdęciom przy powyższym schorzeniu towarzyszą zazwyczaj ból brzucha, biegunka lub zaparcia. Pomocne staje się ograniczenie tłuszczu i spożywanie produktów bogatych w błonnik. Dodatkowo zaleca się jedzenie mniejszych porcji 5 – 6 razy dziennie. Zespół jelita nadwrażliwego często spowodowany jest nadmiernym stresem. Dobrze jest więc zadbać o odpowiedni relaks i odpoczynek. Ponadto należy prowadzić kontrolę tego, co szkodzi organizmowi i doprowadza do bolesnych objawów i wzdęć.

  • Nadmierne wydzielanie śliny

    Nadmierne wydzielanie śliny

    Nadmierna ilość wydzielanej śliny doprowadza do częstego odbijania się. Sprzyja temu żucie gumy i ssanie landrynek. By nie doprowadzać do połykania powietrza z dużą ilością śliny, należy zrezygnować ze ssania twardych cukierków, a gumę żuć jedynie przez kilka minut.