Jakie są przyczyny czerwonych dłoni?
Jakie są przyczyny czerwonych dłoni?
Czerwone dłonie mogą świadczyć nie tylko o tym, że nie dbasz o siebie, lecz mogą być skutkiem jakiejś poważniejszej choroby. Czego objawem może być puchnięcie lub sinienie rąk? Dłonie zimne i zasinione świadczą o postępującej chorobie i należy udać się do lekarza, który zleci podstawowe badania, by móc postawić diagnozę. Poniżej przedstawiamy porady, jak poradzić sobie z czerwonymi dłońmi.
Diagnoza
Dłonie mogą stawać się czerwone w wyniku wykonywania prac w gospodarstwie domowym, na przykład może to być objaw uczulenia na detergenty i określone enzymy w proszkach do prania. Jeśli dużo zmywasz ręcznie, skóra, podrażniona związkami chemicznymi zawartymi w płynie do mycia naczyń, a także długotrwałym kontaktem z wodą, staje się czerwona, szorstka i nieprzyjemna w dotyku. Poza tym, jeśli dużo pracujesz fizycznie, na przykład w ogródku, ręce mogą czerwienieć z wysiłku lub z powodu zbyt mocnego zaciskania na narzędziach ogrodniczych. Dłonie zaczerwienione pod wpływem niskich temperatur to efekt odmrożenia. Pomimo stosowania kremów odżywczych raz odmrożone dłonie będą szybko i często siniały. Czerwieniejące dłonie, zimne, lekko opuchnięte mogą też być skutkiem kłopotów z układem krążenia.
Gdy dłonie są czerwone przez dłuższy czas i zasinienie nie mija samoistnie, to znaczy, że organizm zaczyna chorować. Czerwone dłonie oraz czerwone plamki na skórze, przerost ślinianek przyusznych, zwłóknienie ścięgien, a niekiedy zniekształcenie palców i paznokci u rąk to oznaka początków marskości wątroby.
Przyczyny
Chora wątroba zaczyna źle funkcjonować i nie oczyszcza już tak starannie organizmu, jak niegdyś robiła to jako zdrowa. Dlatego po organizmie zaczyna krążyć coraz więcej zanieczyszczeń, resztek przemiany materii, a to sprawia, że naczynia krwionośne nadmiernie się rozszerzają i skóra zaczyna czerwienieć. Przy często zaczerwienionych dłoniach warto też, by lekarz przepisał badania na krzepliwość krwi.
Jak postępować?
Stan zapalny wątroby stopniowo pogarsza jej funkcjonowanie. Marskość wątroby jest poważną i trudno wyleczalną chorobą, dlatego zaobserwuj, czy masz jeszcze inne objawy, które mogłyby świadczyć o tym, że naprawdę jesteś chora. Włóknienie wątroby polega na postępującym zastępowaniu komórek miąższu narządu tkanką łączną. Niszczy ona strukturę wątroby oraz zaburza jej podstawowe funkcje. Jeśli często bardzo puchną ci nogi i masz zazwyczaj opuchniętą jamę brzuszną, a żyły są widoczne w górnej części klatki piersiowej i na brzuchu, poproś lekarza o skierowanie na badania wątroby. Powinnaś sprawdzić poziom bilirubiny i enzymów wątrobowych. Choroba wykryta we wczesnym stadium lepiej rokuje, niż gdy nastąpi to później.