Jakie są przyczyny tego, że nogi puchną?

Opiekun artykułu: radlowska
Advertising
Jakie są przyczyny tego, że nogi puchną?

Jakie są przyczyny tego, że nogi puchną?

Obrzęk i puchnięcie nóg to jeden z częstych problemów, które towarzyszą codziennemu życiu. Częściej dosięga kobiety niż mężczyzn, jednak za każdym razem jest tak samo nieprzyjemny i niepokojący. Jeżeli utrzymuje się jedynie jeden dzień i jest wynikiem przemęczenia, wówczas nie budzi to jeszcze większych obaw, jednak im dłużej się utrzymuje, tym problem jest poważniejszy i warto odnaleźć jego przyczynę.

Advertising
Advertising
  • Zmęczenie nóg

    Zmęczenie nóg

    Jedną z częstszych przyczyn opuchniętych nóg jest ich zmęczenie. Może być ono wywołane całodziennym staniem w jednej pozycji, ale również chodzeniem i siedzeniem. W takiej sytuacji wynika ono z niedostatecznego ukrwienia tej części ciała. Z tego powodu osoby, które pracują w sklepach, skarżą się na takie problemy znacznie częściej, chociaż ci, którzy mają siedzące zawody, również nie obywają się bez opuchlizny. Jeśli pojawia się ona bardzo często, wówczas dobrze podjąć pewne środki zaradcze i przynajmniej raz na godzinę poruszyć stopami, wstać, zmienić obciążenie nogi. Opuchlizna związana ze zmęczeniem jest uciążliwa, jednak nie zwiastuje zazwyczaj żadnej poważnej choroby, chociaż bez odpowiedniego odpoczynku nóg przynajmniej dwa razy w tygodniu łatwo o pojawienie się żylaków.

  • Problemy z nerkami

    Opuchlizna nóg może świadczyć o pewnych schorzeniach, które właśnie zaczęły się rozwijać. Bardzo często, jeśli utrzymuje się bardzo długo lub nawraca, może być powodem do zaniepokojenia o stan nerek. Gdy pojawiają się problemy z ich pracą, pojawia się gorsze filtrowanie i nadmiar wody z organizmu nie jest prawidłowo usuwany. Cierpi na tym całe ciało, jednak po nerkach widać to szczególnie. Jeśli dodatkowo zauważyło się inny rytm oddawania moczu, opuchliznę na twarzy lub ból w okolicy krzyżowej, są to wyraźne sygnały do tego, żeby udać się do lekarza. Zapalenie nerek zawsze jest poważne, a im później wykryte, tym dłużej jest leczone i tym dłużej powoduje opuchliznę nóg.

  • Choroba żylakowa

    Styl życia, geny, zmęczenie, przyzwyczajenie do butów na obcasie może przyczynić się do rozwoju choroby żylakowej. Jednym z jej objawów jest również opuchlizna nóg. Dodatkowo, co wieczór pojawia się uczucie ciężkości, które na początku może być mylone ze zwykłym zmęczeniem, jednak zamiast mijać, wraca, nawet w te dni, kiedy nie robiło się nic forsującego. Podobnie opuchlizna, która utrzymuje się niemal przez cały czas, w poważnych przypadkach powodując problemy z zakładaniem obuwia. Są to jedne z pierwszych objawów choroby żylakowej i sygnał do podjęcia leczenia.

  • Przed miesiaczką

    Każda kobieta inaczej przeżywa swój cykl, jednak większość w drugiej części cyklu zauważa u siebie liczne opuchnięcia. Związane są one z zatrzymywaniem wody w organizmie i dotykają przede wszystkim biustu, brzucha oraz nóg. Dodatkowo pojawia się uczucie ciężkości, a u niektórych ból kostek. W takiej sytuacji warto powstrzymać się przed soleniem potraw, żeby nie podwajać ilości wody zalegającej w ciele. Innym naturalnym stanem, który może powodować opuchnięcie nóg, jest ciąża, co wiąże się z trudnościami w krążeniu oraz dodatkowym ciężarem dla ciała.