Jak pomóc sobie w przypadku problemów ze zgagą?

Opiekun artykułu: ajstii
Advertising
Jak pomóc sobie w przypadku problemów ze zgagą?

Jak pomóc sobie w przypadku problemów ze zgagą?

Zgaga to piekący ból w przełyku, kwaśne odbijanie oraz cofanie się niestrawionej treści żołądkowej do gardła. Do częstych objawów towarzyszących zgadze można zaliczyć również ból w okolicy mostka oraz w nadbrzuszu. Zgaga zazwyczaj dokucza po obfitym jedzeniu. Dolegliwość ta ma jednak tendencje do nawrotów i odczuwania jej do kilku razy dziennie. Poniżej znajdziesz sposoby, którymi możesz posłużyć się w walce z tym przykrym niedomaganiem.

Advertising
Advertising
 • Zmiana jadłospisu

  Powyższy krok daje dużą skuteczność. Z jadłospisu należy wyeliminować produkty powodujące nadkwasotę, którymi z całą pewnością są smażone potrawy z dużą zawartością tłuszczu oraz mięsne wywary, które stosujesz do przygotowywania zup. Żołądek, aby prawidłowo je strawił, musi zacząć produkować więcej soków trawiennych, będących przyczyną zgagi. Na jakiś czas dobrze jest także zrezygnować z soków owocowych, w szczególności cytrusowych, nasilających zgagę. Jeżeli nie możesz oprzeć się szklance soku, rozcieńcz go z wodą.

 • Zdrowe nawyki żywieniowe

  W pozbyciu się dolegliwości związanych ze zgagą pomaga jedzenie mniejszych porcji. Kieruj się więc zasadą „częściej a mniej”. Ostatniego posiłku – kolacji – nie serwuj sobie później niż 3 godziny przed snem. Stawiaj na lekkostrawne produkty, które nie obciążą układu pokarmowego. Wyeliminuj nawyk kładzenia się po jedzeniu. Najodpowiedniejsza pozycja to siedząca. Jeżeli wykonujesz ćwiczenia fizyczne, staraj się odczekać minimum godzinę po jedzeniu, zanim przystąpisz do treningu.

 • Czego unikać?

  Czego unikać?

  Zły styl życia może stać się powodem zgagi. Stres powoduje wzmożone wydzielanie kwasu solnego, którego zbyt duża ilość powoduje zgagę. Warto więc wyrobić w sobie techniki relaksacyjne, które pomogą nie tylko w tej dolegliwości, ale w przypadku stresu w wielu innych. Używki takie jak alkohol, kawa, papierosy, a nawet herbata podrażniają śluzówkę w żołądku i niechybnie prowadzą do występowania zgagi. Czas być może wyeliminować je z życia bądź ograniczyć. Taki sam wpływ na żołądek jak używki mają popularne leki przeciwbólowe, które zawierają kwas acetylosalicylowy.

 • Jak sobie pomóc?

  Jak sobie pomóc?

  Zgagę można skutecznie opanować, stosując zioła. Bardzo dobrze na wchłanianie kwasów, które cofają się z żołądka, działa napar z imbiru oraz kminku. Wypicie kleiku z siemienia lnianego powlecze żołądek ochronną warstwą. Jeżeli masz problemy z podrażnioną śluzówką żołądka, pij kleik między posiłkami. Aby szybko pozbyć się zgagi, zjedz kilka migdałów. Świetnie regulują poziom kwasów żołądkowych, warto więc mieć je pod ręką.