Stosowanie miodu manuka
Stosowanie miodu manuka
Miód jest w Polsce lubiany i często stosowany, jednak miód manuka to wciąż rzadkość, która dopiero pojawia się na półkach niektórych sklepów zielarskich. Na próżno szukać go można w zwykłych sklepach, chociaż jest to duża strata, ponieważ zawiera on wiele wartościowych składników, a do tego działa silnie antybakteryjnie.
Pochodzenie miodu
Miód z manuka nie jest jeszcze szeroko znany i popularny, gdyż pochodzi z Nowej Zelandii. Właśnie tam oraz częściowo na terytorium Australii rośnie roślina o nazwie manuka. Pochodzi ona z rodziny mirrowatych i znajduje swoje zastosowanie jako dostawca miodu, herbaty, olejków eterycznych oraz do wyrabiania narzędzi. Jest to możliwe, ponieważ manuka to nie mała roślinka, jak kwiaty, z których powstaje polski miód, ale roślina sięgająca nawet 5 metrów. Kwiaty, z których powstaje cenny składnik, są białe z domieszką różowego i mają kształt gwiazdy. Ze względu na miejsce pochodzenia miód jest dość drogim produktem, jednak osoby, które go stosują, zazwyczaj uważają, że jest tego wart.
Zalety miodu
Wśród licznych zalet miodu z manuka najczęściej podkreślane są zdolności antybakteryjne, które miód zawdzięcza występowaniu składnika Methylglyoxal. Jest go niezwykle dużo w miodzie, co stanowi o jego leczniczych właściwościach, które są na tyle silne, że rozpoczęto próby zastosowania miodu manuka w medycynie. Nie tylko może on leczyć choroby od wewnątrz, ale i od zewnątrz. Przydaje się jako środek leczniczy na rany, oparzenia, a nawet ropne wrzody skórne. Podawany jest także w zachorowaniach na nowotwory oraz przy zwalczaniu tasiemca. Do innych zalet miodu manuka można zaliczyć działania przeciwgrzybiczne, zwalczanie wolnych rodników oraz działanie antyseptyczne.
Miód manuka – raz dziennie
Osoby kupujące miód manuka liczą na widoczne efekty jego działania. Jednak aby do tego doszło, trzeba go przyjmować w odpowiedni sposób. Można ustalić sobie zasadę przyjmowania go raz dziennie i postępować według przydatnych wskazówek. Przede wszystkim nie rozrzedzać w wodzie, nawet ciepłej, gdyż może to spowodować zmniejszenie pozytywnych działań. Lepiej jeść go prosto ze słoika. Pierwszym sposobem spożywania jest 1 łyżeczka miodu o poranku, na czczo, przed wypiciem czegokolwiek. Drugi sposób to 3 łyżeczki naraz bez popijania i bez spożywania jakiegokolwiek pokarmu przynajmniej 30 minut po zjedzeniu miodu, dzięki temu zdrowotne substancje będą miały czas zostać przyswojone.
Miód manuka – kilka razy dziennie
Zamiast raz dziennie, można spożywać miód także kilka razy na dobę, lecz trzymając się pewnych zasad. Przede wszystkim nie powinno się przekraczać dawki 3 – 4 łyżeczek dziennie. Chcąc nim wspomóc układ pokarmowy, należy jeść 1 łyżeczkę 30 minut przed każdym posiłkiem. Ostatnią dawkę miodu można spożyć przed snem, po umyciu zębów i przytrzymać miód przez chwilę w ustach. Jest on skuteczny w leczeniu zapalenia dziąseł, poprawia ich stan, a nawet likwiduje delikatne krwawienia.