Zgaga – przyczyny, zapobieganie, leczenie

Opiekun artykułu: netusia
Advertising
Zgaga – przyczyny, zapobieganie, leczenie

Zgaga – przyczyny, zapobieganie, leczenie

Zgaga to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która może pojawić się z powodu kilku przyczyn. Zazwyczaj mówi się, że podczas odczuwania zgagi piecze nas w przełyku. Nie ma się wówczas przyjemności z jedzenia, a trudno jest także skupić się na czymś innym niż tylko o myśleniu, że owo pieczenie nas męczy. Oprócz tego, wiele osób odczuwa również nieprzyjemne, kwaśne odbijanie się, przez co zgaga staje się jeszcze bardziej nieznośna. Skąd może wziąć się zgaga? Jak jej zapobiegać i ją leczyć? Sprawdź koniecznie!

Advertising
Advertising
Wskazówki:

Jeśli zgaga zdarza się u ciebie bardzo często, koniecznie udaj się do lekarza.

 • Przyczyny zgagi

  Możemy rozróżnić dwa rodzaje zgagi. Jedna jest objawem refluksu, a druga pojawia się sporadycznie. Zajmiemy się tą drugą jako dolegliwością, która od czasu do czasu może dotknąć każdego z nas. Zgagę można mieć z co najmniej kilku powodów. Najbardziej popularnym jest po prostu przejadanie się lub nieprawidłowe odżywianie. To, jakie pokarmy wywołują u nas zgagę, zależy indywidualnie od naszego organizmu. Najczęściej jest to kawa, produkty kwaśne, słodkie, wysoko przetworzone. Zgagę mogą jednak powodować również takie produkty, które uznajemy za zdrowe. Musisz po prostu obserwować swój organizm i wówczas będziesz wiedział, co u ciebie wywołuje tę dolegliwość.

 • Tabletki na zgagę

  Rzecz jasna, najbardziej popularnym sposobem „leczenia” zgagi sporadycznej jest nic innego, jak branie tabletek, które można kupić w każdej aptece bez recepty. Działają one w bardzo prosty sposób. Po pierwsze, neutralizują kwas solny zawarty w żołądku i uniemożliwiają mu dotarcie do przełyku. Po drugie zaś, skutecznie redukują one ilość gazów zawartych w żołądku, przez co od razu znika uczucie, że jesteśmy pełni po jedzeniu. Takie tabletki można brać jednak tylko wtedy, gdy rzeczywiście cierpimy na bardzo sporadyczną zgagę. Jeśli zdarza się ona znacznie częściej, zdecydowanie należy udać się do lekarza.

 • Domowe sposoby na zgagę

  Oprócz tych aptecznych sposobów na zgagę, mamy także te całkiem domowe. Kiedy już zgaga cię męczy, a nie masz zakupionych tabletek, możesz spróbować następujących metod:
  * wypij macerat z siemienia lnianego,
  * wypij łyżeczkę sody oczyszczonej rozpuszczonej w ciepłej wodzie,
  * zjedz garść migdałów,
  * wypij odrobinę mleka.

 • Zapobieganie zgadze

  Zapobieganie zgadze

  Są jednak oczywiście i takie sposoby, które pomogą nam zapobiec zgadze. Dzięki temu, że będziemy się stosować do tych zaleceń, praktycznie wyeliminujemy ryzyko jej powstawania. Do tych sposobów należy przede wszystkim odżywianie się regularnie, to znaczy o takich samych porach dnia, w małych odstępach czasu i małych porcjach. To znaczy, że powinieneś jeść często, ale mało i produkty lekkostrawne. Nigdy nie dopuszczaj do przejadania się oraz do jedzenia zbyt wielu kwaśnych, ciężkich oraz tłustych potraw. Jeśli poczułeś, że za dużo zjadłeś, to zamiast kłaść się na kanapie i drzemać, spróbuj wyjść na kilkunastominutowy spacer, aby nieco przyspieszyć trawienie. Pamiętaj także, aby nie opijać się kawą, napojami gazowanymi oraz mocną herbatą. Sprzyjają one zgadze.