Leczenie zatrucia pokarmowego domowymi sposobami
Leczenie zatrucia pokarmowego domowymi sposobami
Zatrucie pokarmowe może pojawić się niespodziewanie i dopaść każdego. Czasami jest to wynik zjedzenia nieświeżego pokarmu, ciężkostrawnego produktu, czasami zdarza się bez wyraźnej przyczyny lub jako infekcja wirusowa. Ze względu na to, że biegunka i wymioty, charakterystyczne dla zatrucia pokarmowego, osłabiają organizm, trzeba jak najszybciej zwalczyć zatrucie i uzupełnić powstałe w ciele braki.
Nawodnienie organizmu
Biegunka i wymioty, chociaż nieprzyjemne i czasami bolesne, są sposobem organizmu na walkę z infekcją, dlatego początkowo lepiej nie zapobiegać im środkami z apteki. Dopiero gdy trwają zbyt długo, należy podać leki lub zgłosić się do lekarza. Jednak od początku nie wolno zapominać o nawadnianiu organizmu. W trakcie torsji z organizmu znika duża część składników mineralnych: potas, sód, glukoza. Trzeba je uzupełnić, żeby nie pogorszyć stanu swojego zdrowia. W tym celu warto zrobić mieszankę odżywczą i zmieszać ze sobą 1 szklankę soku owocowego, 1 łyżeczkę miodu, 1 szczyptę soli kuchennej. Zawierają one potas, sód i glukozę, dzięki czemu nie dojdzie do niebezpiecznego ubytku składników.
Coca-cola i paluszki
Coca-cola posiada wiele zaskakujących właściwości, od czyszczenia monet po leczenie układu pokarmowego. Odgazowana, ciepła coca-cola i słone paluszki to jeden z nowszych, ale skutecznych sposobów leczenia zatrucia pokarmowego. W napoju znajduje się duża ilość węgla, który oczyszcza organizm z toksyn. Słone paluszki dzięki zawartości soli sprawiają, że wydziela się więcej kwasów żołądkowych. Ich działanie powoduje, że szkodliwe substancje są szybciej neutralizowane i żołądek oraz jelita są zmuszane do powrotu do normalnej pracy.
Imbir na wymioty
Stosowanie imbiru kojarzy się przede wszystkim z rozgrzewaniem ciała zimą oraz w czasie przeziębień. Jednak wschodnia przyprawa może pomóc także w czasie zatrucia pokarmowego, zwłaszcza w zahamowaniu wymiotów. Aby wspomóc żołądek, 1 łyżeczkę imbiru należy zmieszać z maślanką tak, aby powstała gęsta papka. Następnie doprawić mieszankę 5 kroplami soku z cytryny, wymieszać dokładnie i przyjmować 2 – 3 razy dziennie, w zależności od siły wymiotów oraz ich częstotliwości. Równie dobrze na torsje działa herbata imbirowa popijana małymi łykami przez cały czas trwania zatrucia.
Herbata miętowa
Jednym z bardziej znanych domowych sposobów na pokonanie zatrucia pokarmowego jest picie herbaty miętowej. Mięta łagodzi skurcze żołądka oraz towarzyszące zatruciu bóle brzucha, jednak stosując tę metodę, trzeba być cierpliwym, ponieważ nie działa ona od razu. Herbatę miętową należy parzyć przez 5 minut, a następnie popijać, gdy jest jeszcze ciepła, ale nie gorąca. Jeżeli wystygnie całkowicie, jej działanie nie będzie już tak pewne ani mocne. Jest to sposób łagodny i bezpieczny, który można stosować nawet u małych dzieci.
Słone grzanki
Połączenie chleba z solą może sprowokować organizm do normalnego działania. Najskuteczniej działają grzanki posypane sola, jednak gdy nie ma czasu i siły, żeby je przygotować, można posypać suchy chleb solą i tak go spożyć. Należy uważać, ponieważ duża ilość soli ma tendencję do powodowania wymiotów. Jest to dobre, jeżeli coś jeszcze zalega w żołądku. Po wymiotach można zjeść kolejną porcję, choć z mniejszą ilością słonego dodatku. Podrażnienie żołądka będzie delikatniejsze i spowoduje wytwarzanie się kwasów żołądkowych, które rozpoczną oczyszczanie układu pokarmowego z toksyn.