Skuteczne domowe sposoby na niestrawność
Skuteczne domowe sposoby na niestrawność
Niestrawność może przydarzyć się każdemu, a do tego w najmniej spodziewanych momentach. Nie wiążą się z nią tylko wymioty, ale również zgaga, uczucie ciężkości w żołądku, nadmierne gazy, nudności. Pojawia się w wyniku przejedzenia, jedzenia w zbyt dużym pośpiechu lub zalegania w żołądku ciężkostrawnych resztek. Jeżeli nie towarzyszą jej długotrwałe wymioty ani kilkudniowa biegunka, wówczas nie ma potrzeby odwiedzania lekarza, wystarczą skuteczne domowe środki.
Mięta pieprzowa
Na wypadek niestrawności warto mieć w domu herbatę z mięty pieprzowej. Jest to ziele od lat stosowane na problemy żołądkowe, zarówno niestrawność, jak i inne, a nawet na bóle miesiączkowe. Rozluźnia ona mięśnie gładkie układu pokarmowego oraz działa wiatropędnie. Można stosować ją również profilaktycznie i pić 1/2 szklanki po każdym posiłku, zwłaszcza po obiedzie lub obfitej kolacji.
Czarna herbata
Gdy pojawia się uczucie ciężkości, bardzo dobrze łagodzi je 1 szklanka czarnej, koniecznie gorzkiej, herbaty. Powinna być ona mocno zaparzona, wtedy ma skuteczniejsze działanie. Dzięki zawartej w niej teinie regulowana jest zawartość soków żołądkowych, hamowana jest biegunka oraz uczucie nudności. Nie jest to sposób dla każdego, ponieważ niektóre osoby źle reagują na gorzką herbatę, jednak gdy nie ma przeciwwskazań, warto z niego korzystać.
Herbata rumiankowa
Rumianek to równie znane ziele, jak mięta i tak jak ona pomaga w czasie problemów z układem pokarmowym. Herbata rumiankowa lub napar z suszonych kwiatów rumianku łagodzi skutki przejedzenia, ale także niestrawność wywołaną stresem, gdyż ma działanie uspokajające. Zmniejsza skurcze jelit, reguluje wytwarzanie soków żołądkowych, a także wypłukuje toksyny z organizmu dzięki pobudzeniu nerek do pracy.
Imbir lekarski
Rozgrzewający imbir ma wiele zastosowań, chociaż nie zawsze pamięta się o nim, kiedy męczy niestrawność. Poza rozgrzewaniem, które również pomaga zwalczyć niestrawność, działa także rozkurczająco, dzięki czemu układ pokarmowy szybciej rozluźnia się i pokonuje męczące wzdęcia. Imbir może być stosowany w formie herbaty, soku imbirowego albo korzenia, którego żucie powoduje zmniejszenie się przykrych dolegliwości.
Soda oczyszczona
Soda oczyszczona to element każdej kuchni, który ma wyjątkowo szerokie zastosowanie. Bardzo dobrze sprawdza się w leczeniu niestrawności, ponieważ łagodzi wzdęcia oraz wpływa na zmniejszenie się ilości soków żołądkowych, które w danym momencie drażnią żołądek. Neutralizuje je i wspomaga ich naturalne zadania. Aby zastosować sodę, należy nabrać na specyfik na łyżeczkę oraz dodać 3 krople soku cytrynowego. Ma neutralny smak i działa szybko, co jest jej największą zaletą.