W jaki sposób poprawić pracę układu pokarmowego?

Opiekun artykułu: maelek
Advertising
W jaki sposób poprawić pracę układu pokarmowego?

W jaki sposób poprawić pracę układu pokarmowego?

Problemy w działaniu układu pokarmowego odbijają się na całym ciele. Wzdęcia, zgaga, gazy, ból żołądka, ból jelit oraz inne nieprzyjemności oznaczają, że przewód pokarmowy potrzebuje pomocy. W wielu przypadkach nie oznacza to od razu wizyty u lekarza. Zanim podejmie się decyzję o konsultacji ze specjalistą, dobrze wypróbować domowe sposoby na poprawę trawienia. Bardzo często to złe nawyki żywieniowe oraz styl życia powodują, że brzuch nie pracuje poprawnie.

Advertising
Advertising
 • Ocet jabłkowy

  Ocet jabłkowy

  Ocet jabłkowy jest cennym składnikiem nie tylko dla urody, ale przede wszystkim dla przewodu pokarmowego. Poprawia jego funkcjonowanie i wspomaga trawienie. Wypicie 1/2 szklanki letniej wody z 1 łyżeczką octu sprawia, że produkcja żółci jest regulowana, czyli gdy jest jej za dużo, zmniejsza się, a gdy za mało, jest wydzielana w większej ilości. Powoduje to lepsze trawienie posiłków i brak zalegania w żołądku słabo strawionych elementów, które powodują uczucie ciężkości. Ze względu na specyficzny smak nie każdy go lubi, ale dla tych, którym smak nie przeszkadza, ocet może być idealnym dodatkiem do sałatek oraz gorących potraw.

 • Herbata – czarna i zielona

  Herbata – czarna i zielona

  Nie każdy układ pokarmowy dobrze reaguje na czarną, gorzką herbatę, wówczas wskazane jest zamienienie jej na inną. Jednak jeśli nic po niej nie dolega, nie należy jej wykluczać z jadłospisu. Zawiera cenną teinę, która stymuluje wydzielanie soku żołądkowego, czym przyśpiesza trawienie, ale nie pozwala na pojawienie się zgagi. Ma również możliwość łagodzenia biegunek. Dla tych, którzy zmuszeni są pijać inną herbatę, najlepsza jest zielona. Znajdują się w niej katechiny, które pomagają spalać tłuszcz oraz ułatwiają wchłanianie skrobi. Dodatkowo działa oczyszczająco na układ pokarmowy, wydalając z niego szkodliwe substancje, których nagromadzenie prowadzi do rozwoju chorób przewodu trawiennego.

 • Kuchnia z przyprawami

  Kuchnia z przyprawami

  Kuchnia dobra dla żołądka to kuchnia z przyprawami. Wiele diet odchudzających doceniło już ich działanie wspomagające regulację trawienia oraz spalanie tłuszczu, ale mają one również dodatkowe zalety. Popularna bazylia ma zdolności rozluźniania jelit, dzięki czemu nie odczuwa się ich bolesnych skurczów, oregano łagodzi wzdęcia, imbir przyśpiesza oczyszczanie układu pokarmowego, a anyż łagodzi wzdęcia. Także pozostałe przyprawy z kuchennej szafki są przydatne dla układu pokarmowego. Z tego powodu można dodawać je w dowolny sposób, pamiętając jednak, że osoby, które cierpią na wrzody i zespół jelita wrażliwego, powinny je ograniczyć albo stosować tylko te o łagodnym działaniu.

 • Poprawne jedzenie

  Poprawne jedzenie

  Problemy z działaniem układu pokarmowego, pojawianie się zgagi i zaparć związane są często z niepoprawnym jedzeniem. Jemy zbyt szybko, zbyt wielkie kawałki pokarmu utrudniają pracę żołądkowi i jelitom. Dlatego posiłki należy spożywać bez pośpiechu, w pozycji wyprostowanej, chociaż nie na stojąco. Lepiej nie jeść na leżąco ani z nogami podciągniętymi pod brodę, ponieważ to utrudnia przedostawanie się jedzenia dalej. Każdy kęs powinno się dobrze pogryźć. Ułatwia to żołądkowi proces trawienny i sprawia, że nie pojawiają się skutki uboczne.