Jak dbać o zdrowie nerek?
Jak dbać o zdrowie nerek?
Nerki są jednym z najważniejszych organów w ciele człowieka. Usuwają toksyny, oczyszczają organizm, filtrują go i zabezpieczają przed szkodliwymi substancjami poprzez ich eliminację. Dodatkowo regulują ciśnienie krwi. Niestety, z biegiem lat zużywają się i pracują gorzej. Aby uniknąć problemów związanych z pogorszeniem ich pracy, warto dbać o nerki już we wczesnej młodości.
Nawadnianie ciała
Wypijanie 2 litrów wody dziennie jest dobre dla organizmu nie tylko ze względu na ładną cerę i odchudzanie. Ma istotne znaczenie dla stanu nerek. Nawadnia je, ale przede wszystkim pozwala im poprawnie wykonywać swoją pracę. Dzięki dużej ilości wody dochodzi do rozrzedzenia moczu. Zmniejsza to ilość bakterii, które w nim żyją i mogłyby się namnażać, gdyby był gęstszy. Dodatkowo odpowiednio dużo wody w ciele ułatwia pozbywanie się toksyn, usprawnia filtrowanie i powoduje, że toksyny, które powinny być usunięte z nerek, nie zalegają na ściankach błony śluzowej organu.
Ochrona nerek
Wystawianie nerek na ciężkie warunki atmosferyczne może pogorszyć ich pracę i doprowadzić do zapalenia pęcherza, nerek oraz związanych z tym powikłań. Ochrona wiąże się z koniecznością uważania na ubiór i na miejsca, w których się siada. Noszenie krótkich spódniczek, spodni, szortów, odsłanianie pleców na wysokości nerek, zwłaszcza zimą, może poważnie im zagrozić. Warto pamiętać o chronieniu ich przed zimnem poprzez noszenie dłuższych bluzek i swetrów. Trzeba również uważać na to, aby nie kąpać się w lodowatej wodzie i nie siadać na asfalcie, chodniku, trawie bez wcześniejszego zadbania o coś, czym można przykryć miejsce siedzenia.
Przydatna żurawina
Żurawina to nie tylko dodatek do mięs i sosów, ale bardzo skuteczny środek wspomagający działanie nerek i pęcherza moczowego. Zalecana jest profilaktycznie, ponieważ poprawia pracę nerek, a także przy infekcjach układu moczowego. Wspomaga leczenie, jest moczopędna, a więc pozwala na szybsze pozbycie się bakterii, które powodują zachorowanie. Co ważne, można ją przyjmować w dowolnej formie, zawsze z taką samą skutecznością. Dostępna jest w postaci suszonych owoców, soków, dżemów, tabletek. W przypadku zdecydowania się na tabletki koniecznie trzeba przeczytać ulotkę i stosować się do jej zaleceń, żeby nadmiarem moczopędnego środka nie podrażnić nerek.
Uwaga na leki
Nerki i wątroba to organy wewnętrzne, które najbardziej cierpią, jeżeli nadużywa się leków. Lepiej ograniczyć ich branie do niezbędnego minimum i nie zażywać środków przeciwbólowych, jeżeli ból nie jest naprawdę dokuczliwy. Aspiryna czy paracetamol stosowane przez dłuższy czas są toksyczne dla nerek. Im więcej w nich toksyn, tym bardziej utrudniona praca i filtrowanie organizmu ze szkodliwych substancji, co odbija się nie tylko na samych nerkach, ale i na innych organach. Uważać należy także ze stosowaniem środków nasennych i ich dawkę zawsze konsultować z lekarzem.